راه حل گیر کردن اجسام در گلوی کودک

1397/03/05
90 444 0

همانطور که می دانید بچه ها در سال اول تولد برای شناخت دنیا و اشیا اطراف خود، اجسام را در دهان خود فرو می کنند واصلا عجیب نیست که این اجسام وارد دهان و مجاری تنفسی آن ها شود. اغلب مواقع این مشکل آن قدر ترسناک است که والدین دستپاچه می شوند و بیشتر از آنکه به بچه کمک کنند باعث مشکلات دیگری هم می شوند که شاید اگر دست به کاری نمی زدند بهتر بود. با بخش دانستنی‌های کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

راه حل گیر کردن اجسام در گلوی کودک

نشانه های گیر کردن اجسام در گلوی کودک

نشانه های گیر کردن اجسام در گلوی کودک سرفه های شدید، گریه و ضعف کودک، کبود شدن و حالت تهوع است اما شاید بعد از چند دقیقه بهبود موقتی ناشی از توقف سرفه ها به علت خستگی بیمار دیده شود که بسیار گول زننده و خطرناک است و ممکن است اطرافیان تصور کنند خطر رفع شده است و در آخر به وجود آمدن عوارض تنگی نفس، عفونت و سایر عوارض.

 

 

مقابله با گیر کردن اجسام در گلوی کودک

مرحله اول شناخت سریع نوع انسداد و اقدامات فوری در نجات کودک بسیار موثر است. انسداد ناشی از جسم خارجی در اکثر موارد ناقص است و مقداری راه برای گذر هوا وجود دارد و خیلی کم پیش می آید که انسداد کامل در مجاری تنفس اتفاق بیفتد ولی باید بدانید که هرکدام از این دو نوع، علائم و نشانه های خود را دارند و نوع برخورد با هرکدام از آن ها متفاوت است پس قبل از هر نوع اقدامی باید خوب بررسی کنید که با چه انسدادی طرف هستید.

 

در صورتی که سن کودک بیش از یک سال و بچه هوشیار بود به او بگویید که بایستد 5 فشار محکم به ناحیه پایین جناغ سینه وارد کنید. ممکن است این کار تا 10 بار تکرار شود. اگر هوشیار نبود و روی زمین دراز کشیده بود باید با قرار دادن 2 دست روی ناحیه زیر جناغ 5 فشار محکم به سمت داخل و بالا وارد کرد و سپس دهان را بررسی کنید و جسم خارجی را نگاه کنید.

 

ابتدا با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید چون ممکن است خودتان وارد عمل شوید و موفق نشوید و زمان را هم از دست بدهید. در صورتی که بچه این قدر کوچک نیست که می فهمد سرفه کردن چیست و توانایی سرفه کردن دارد ضمن مراقبت دقیق، او را تشویق به سرفه کنید ولی اگر بچه کوچک تر از آن است که بشود چنین درخواستی از او کرد یا در صورت تشدید اختلال تنفس، گرفتگی صدا و کاهش هوشیاری باید چند کار مهم انجام دهید. اول به داخل دهان کودک نگاه کنید و با پایین کشیدن لب و زبان جسمی که در گلویش گیر کرده را خیلی سریع بیرون بیاورید البته قبل از این که چنین کاری را انجام دهید باید به خوبی بر خودتان مسلط شوید و این کار را در عین سرعت و دقت انجام دهید. هرگز نباید بدون دیدن جسم خارجی انگشت را وارد دهان بچه کرد چون ممکن است با پایین رفتن جسم خارجی انسداد ناقص را به انسداد کامل تبدیل کنید و اوضاع را وخیم تر از آنچه هست کنید.
 

باید توجه داشته باشید که خارج کردن جسم خارجی از گلوی بچه زیر یک سال سخت تر و نفس گیر است و اگر اطمینان به نفس کافی را ندارید دست به هیچ اقدام عملی نزنید اما اگر دست به کار شدید طبق اشکال زیر اقدام کنید.

  1. در صورت مشاهده جسم خارجی باید آن رابا رد کردن انگشت نشانه از کنار جسم و سپس خم کردن انگشت بااحتیاط خارج کرد.
     
  2. در صورت عدم مشاهده جسم خارجی برای کودک زیر یک سال مطابق اشکال زیر کودک را نگه داشته ابتدا با قسمت نرم پایین شست 5 ضربه به پشت (شکل 2) و سپس 5 بار فشار ناحیه پایین جناغ سینه با دو انگشت4و3 (شکل 3) انجام می شود و سپس داخل دهان کودک را مطابق شکل 1 بررسی کرده و جسم را خارج کنید.
     
  3. در صورت عدم برقراری تنفس باید تهویه تنفسی برای کودک با تنفس دهان به دهان انجام شود و در صورت لزوم مراحل فوق تکرار شود. این مراحل تا خارج شدن جسم خارجی یا رسیدن نیروی امداد ادامه پیدا می کند.

 

 

سایر مطالب مرتبط با دانستنی‌های کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
ضررهای جویدن ناخن

ضررهای جویدن ناخن

بدترین روش سرگرم کردن کودکان

بدترین روش سرگرم کردن کودکان

دانستنی های عطر برای کودکان

دانستنی های عطر برای کودکان

کودک را هر روز حمام نبرید!

کودک را هر روز حمام نبرید!

ساخت جعبه برای کودکان سر راهی

ساخت جعبه برای کودکان سر راهی

مناسب‌ترین سن برای ورزش کودکان

مناسب‌ترین سن برای ورزش کودکان

گرفتن کودک از پوشک

گرفتن کودک از پوشک

کودکان را با تبلت و گوشی چاق نکنید

کودکان را با تبلت و گوشی چاق ن...

عوامل موثر در رشد قدی کودک

عوامل موثر در رشد قدی کودک

نکاتی برای داشتن فرزند قد بلند

نکاتی برای داشتن فرزند قد بلند

رشد قدی کودک در سال

رشد قدی کودک در سال

درمان قد کوتاه

درمان قد کوتاه

سن مناسب برای سینه‌خیز رفتن کودکان

سن مناسب برای سینه‌خیز رفتن کو...

قد کوتاه با بلوغ زودرس

قد کوتاه با بلوغ زودرس

اولین مراجعه به دندان پزشک و اهمیت آن

اولین مراجعه به دندان پزشک و ا...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/12/12 , 16:57
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده