روش‌هایی برای رسیدن به آرامش

1397/03/06
70 329 0

به راحتی  می توان با شرکت کردن در کلاسهای آرامش سازی (ریلکسیشن)، با خریدن نوارهای آنها و یا با مطالعه کتابهای مربوط به چگونگی آرام سازی، روش های رسیدن به آرامش را یاد گرفت. همچنین روشهای پیچیده تر و بهتری برای رسیدن به آرامش وجود دارد مانند «روش مدیتیشن»، و روشهایی که به شما یاد می دهند که بدانید چه موقعی بدن شما در حالت انقباض و سفتی قرار دارد مانند «روش بیوفیدبک». با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

روش‌هایی برای رسیدن به آرامش

آرامش بیوفیدبک "Biofeedback Relaxation"

آرامش بیوفیدبک "Biofeedback Relaxation" با استفاده از یک دستگاه مخصوص انجام میشود که وضعیت پاسخ عضلات بدن و یا فعالیت الکتریکی پوست را ارزیابی می کند. وقتی که شما احساس می کنید که بدنتان دچار انقباض و سفتی است، فعالیتهای الکتریکی در پوست و عضلات افزایش می یابد و باعث میشود که دستگاه بوق بزند و یا اینکه چراغهایش روشن شود. وقتی شما احساس آرامش می کنید، صدای بوق دستگاه قطع شده و چراغهای آن خاموش می شوند و در نتیجه شما می فهمید که عضلاتتان در حال آرامش هستند.

 

آرامش با ماساژ

وسایل مختلفی توسط داروخانه ها فروخته می شوند که شما می توانید با خرید آنها، خودتان به تنهایی ماساژ را انجام دهید اما بهترین کار این است که شخص دیگری شما را ماساژ دهد. در چنین مواردی شما می توانید در مورد مشکلاتتان در هنگام ماساژ دادن با شخص ماساژ دهنده صحبت نمایید که این کار، کمک بسیاری به رسیدن به آرامش شما خواهد کرد.

 

شیاتسو "Shiatsu"

شیاتسو "Shiatsu" یک روش ماساژ دادن ژاپنی می باشد که بر اساس فرضیه پزشکی چین باستان ابداع شده است. به عقیده آنها، نیروی زندگی حیاتی ما (کی Qi) در سرتاسر بدن در بعضی از مسیرها در جریان است. اگر جلوی این جریان، بسته و یا نامتعادل شود، بیماری رخ می دهد. در ماساژ شیاتسو، نقاط فشار بر روی بدن، دستکاری و ماساژ داده میشود تا مسیر جریان انرژی کی Qi باز شود.

 

رفلکسولوژی "Reflexology"

رفلکسولوژی "Reflexology" نیز یکی از روشهای ماساژ باستانی می باشد. قسمتهای مختلفی بر روی کف پا وجود دارد که به عقیده آنها به بعضی از سیستمها و دستگاههای بدن مرتبط است. انجام دستکاری و ماساژ این قسمتها، باعث رفع مشکلاتی که در بدن وجود دارد می شود.

 

آروماتراپی "Aromatherapy"

ماساژ آروماتراپی "Aromatherapy" با استفاده از بوی عطر روغنهای گیاهی انجام می گردد.

 

ریلکسیشن

روش ریلکسیشن حداکثر 20 دقیقه وقت شما را می گیرد. شما می توانید این تمرین را در رختخواب، بر روی زمین و یا بطور نشسته بر روی یک صندلی راحت انجام دهید. شما در ابتدا ممکن است بخواهید این تمرین را در شب انجام دهید زیرا بعضی از افراد احساس می کنند که بقدری با این روش آرام می شوند که بخواب می روند. وقتی که شما به این تمرین عادت کردید، قادر خواهید بود که این تمرین را در هر جایی انجام دهید بدون اینکه بخواب روید.

 1. تمام بدن خود را شل کنید. سعی نمایید تا آنجایی که ممکن است سنگینی خود را بر روی رختخواب یا صندلی احساس نمایید. اجازه دهید که وزن شما به رختخواب یا صندلی منتقل شود. مثل یک کیسه سیب زمینی، احساس سنگینی کنید.
   
 2. دستهایتان را در طرفین به حالت شل و آویزان قرار دهید. به پاهایتان هم اجازه دهید که شل و آویزان باشند. شانه هایتان را رها کرده و بیندازید. تمام قسمتهای بدن را از بالا تا پایین شل کنید.
   
 3. اگر شما قبلاً تمرینات آرامش (ریلکسیشن) انجام نداده اید، نیاز خواهید داشت که یاد بگیرید که چگونه عضلات خود را شل نمایید. عضلات قسمت بالایی پاهایتان را سفت سفت کنید بطوریکه دیگر نتوانید بیش از آن، آنها را سفت و سخت نمایید. حالا آنها را شل کنید. شما تفاوت بین سفت بودن و شل شدن عضله را احساس خواهید کرد. همین کار از بالای سر تا نوک انگشتان پاهایتان انجام دهید.
   
 4. اکنون شما احساس می کنید که عضلات شما کمتر از موقعی که شروع به تمرین کرده اید سفت هستند. وقتی شما به این تمرین عادت کردید، دیگر نیازی نخواهید داشت که قبل از شل کردن عضلاتتان آنها را سفت نمایید.
   
 5. وقتی که احساس آرامش و شل بودن کردید، کم کم تنفس خود را آرام و کند نمایید. فقط بر روی تنفس خود تمرکز کنید. زمان دم شما باید برابر با زمان بازدم شما باشد یعنی طولانی و آهسته.

 

در صورتی که احساس سبکی در سر کردید، این کار را متوقف نمایید. بعد از 20 دقیقه شما احساس بهتری از وقتی که تمرین را شروع کردید خواهید داشت. شما احساس آرامش و استراحت بیشتری می کنید.

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
تأثیر سوانح بر اظطراب

تأثیر سوانح بر اظطراب

افراد مضطرب چه ویژگی‌هایی دارند؟!

افراد مضطرب چه ویژگی‌هایی دارن...

روشی ارزان برای درمان افسردگی

روشی ارزان برای درمان افسردگی

دلیل تماشای فیلم ترسناک

دلیل تماشای فیلم ترسناک

فراموشی و افسردگی با 4 اشتباه روزانه!

فراموشی و افسردگی با 4 اشتباه ...

افسردگی حاد چه تاثیری بر سلامتی دارد!؟

افسردگی حاد چه تاثیری بر سلامت...

خیال‌پردازی چه مزایایی دارد؟!

خیال‌پردازی چه مزایایی دارد؟!

ازدواج مجدد در پیری چه اثراتی دارد؟!

ازدواج مجدد در پیری چه اثراتی ...

چگونه با افکار منفی مقابله کنیم؟!

چگونه با افکار منفی مقابله کنی...

دروغ و واکنش های شیمیایی مغز

دروغ و واکنش های شیمیایی مغز

چگونه خاطرات بد را فراموش کنیم؟!

چگونه خاطرات بد را فراموش کنیم...

درمان وسواس مقایسه

درمان وسواس مقایسه

تست انرژی مثبت و انرژی منفی

تست انرژی مثبت و انرژی منفی

تأثیر استرس بر حرکات دست

تأثیر استرس بر حرکات دست

درمان استرس و اضطراب با روش خانگی!

درمان استرس و اضطراب با روش خا...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/07/05 , 18:46
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده