نکات گرفتن عکس دیجیتال حرفه‌ای

1397/03/12
110 1,226 0

چه شما یک مبتدی و یا با تجربه در کار عکاسی هستید، در اینجا برخی از راهنمایی های مورد علاقه ما وجود دارد، که به شما کمک می کند عکاسی خود را بهبود بخشید! با بخش عکاسی سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

نکات گرفتن عکس دیجیتال حرفه‌ای

استفاده از قانون یک سوم

قانون سوم به شما کمک می کند تصاویر چشم نوازتری را با استفاده از یکی از موثر ترین قوانین ترکیب به دست بیاورید اگر می خواهید عکس هایی فوق العاده بگیرید، قانون سوم، ترکیب سری آن است که شما باید از آن استفاده کنید! برای استفاده از قانون یک سوم، چهار خط، دو خط به صورت افقی در تصویر و دو خط عمودی در صفحه ایجاد کنید تا مربع تشکیل شود. برخی از تصاویر بهتراست در نقطه کانونی میدان مرکزی قرارگیرند، اما قرار دادن موضوع عکس در مرکز یکی از نقاط تقاطع خطوط، اغلب یک عکس زیبایی شناختی ایجاد می کند.

 

عدم لرزاندن دوربین

یکی از مواردی که عکاس را آزار می دهد، لرزش دوربین یا تار شدن تصویر است. باید یاد بگیرید که چگونه دوربین خود را به درستی نگه دارید، از هر دو دست، یک دست سمت بدنه و دیگری لنز را بگیرد. همچنین، برای عکسبرداری دستی، اطمینان حاصل کنید که از شاتری استفاده می کنید که برای طول کانونی لنز مناسب است. اگر سرعت شاتر شما خیلی کند باشد، هر حرکت ناخواسته از دوربین باعث می شود که کل عکس شما تار شود.

 

در معرض مثلث قرار گرفتن

از نظر قرار گرفتن و ظاهر کلی، شما باید سه اصل را در نظر بگیرید:

  • دیافراگم
     
  • سرعت شاتر
     
  • ISO

باید روابط بین این سه کنترل را درک کنید و بلد باشید. هنگامی که شما از آنها استفاده می کنید، معمولا باید حداقل یکی از آنها را در نظر بگیرید تا نتایج مورد نظر را بدست آورید. با استفاده از حالت اتوماتیک این کنترل ها تحت نظر گرفته میشوند، اما شما هزینه ای را برای گرفتن عکس های خود نپرداخته اید و تلاشی نکرده اید که اکثرا ناامید کننده است.

 

از یک فیلترپولاریزاتور استفاده کنید

همانطور که می دانید شما فقط می توانید یک فیلتر برای لنز خود خریداری کنید، آن را پولاریزه بگیرید. نوع توصیه شده ، مدل دایره ای است .زیرا این اجازه را می دهد که دوربین شما از اندازه گیری TTL (از طریق لنز) مانند نوردهی خودکار استفاده کند.این فیلتر باعث کاهش بازتاب از آب و همچنین فلز و شیشه می شود، رنگ های آسمان و شاخ و برگ را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند تا عکس های خود را فوق العاده بیندازید تمام این کارها را تا زمانی که ازش محافظت میکنید،براایتان انجام می دهد.

 

حس عمق ایجاد کنید

در واقع ایجاد عمق در عکس، در عکاسی از منظره ها واقعا کمک می کند تا عمق تصویر دیده شود و به عبارت دیگر، بیننده احساس می کند که آنها وجود دارند. از یک لنز با زاویه باز و یک دیافراگم f / 16 یا کوچکتر برای تصاویر مناضر وسیع استفاده کنید تا پیش زمینه و پس زمینه را تیره نگه دارید. قرار دادن یک شی یا فرد در پیش زمینه کمک می کند تا یک حس مقیاس قرار داده و بر روی فاصله دور تأکید کند.

 

 

از پس زمینه ساده استفاده کنید

باید تصمیم بگیرید که دقیقاً از چه چیزی می خواهید عکس بگیرید و چه چیزهایی باید درون شات و کادر شما وجود داشته باشد در صورت امکان حتما از یک پس زمینه ساده استفاده کنید. به عبارت دیگر، رنگ های خنثی و الگوهای ساده کمک می کند تا چشم شما را به نقطه کانونی تصویر متمرکز کنند. به جای اینکه با رنگ ها و ساختمان های عجیب و غریبی که در پس زمینه وجود دارد باعث حواس پرتی بیننده شود.

 

عدم استفاده از فلش در فضاهای داخلی

همانطور که می دانید فلش می تواند پرتره های داخلی بسیار خشن و غیر طبیعی ایجاد کند. بنابراین راه های مختلفی وجود دارد که شما بتوانید یک تصویر را در داخل خانه بدون استفاده از فلش انجام دهید.

 

یک iso صحیح انتخاب کنید

در واقع تنظیم "iso" تعیین می کند که دوربین شما چقدر به نور حساس است و همچنین چگالی تصویر شما را خوب می کند. انتخاب آن، به وضعیتی که ما در آن هستیم بستگی دارد. زمانی که تاریک است ما نیاز به فشار دادن "ISO" به یک شماره بالاتر داریم. تنظیم "iso" باعث می شود که حساسیت دوربین نسبت به نور ایجاد شده، بیشتر شود و می تواند از تار شدن تصویر جلوگیری کند. در روزهای آفتابی نیاز به "iso" کمتری می باشد، زیرا نور بیشتری برای کار به صورت طبیعی وجود دارد.

 

حرکت برای ایجاد تحرک

در صورتی که می خواهید عکس یک موضوع در حال حرکت را بگیرید، از تکنیک حرکت کردن "panning" استفاده کنید. برای انجام این کار، سرعت شاتر را حدود دو درجه پایین تر از حد لازم انتخاب کنید، بنابراین "1 روی 250"، "1 روی 60" را انتخاب کنید. دوربین خود را بر روی موضوع نگه دارید و انگشت خود را نیمه ی راه پایین روی شاتر نگه دارید تا فوکوس را قفل کنید و هنگام آماده شدن، عکس بگیرید. باید آنها را در هنگام حرکتشان دنبال کنید. برای جلوگیری از لرزش دوربین و نداشتن هر گونه خطوط حرکتی، از سه پایه یا تک پایه استفاده کنید.

 

تجربه کار با سرعت شاتر 

جلوه های جالبی ایجاد کنید و نگران بازی با سرعت شاتر نباشید. هنگام گرفتن یک شات شبانه، از سه پایه استفاده کنید. با تنظیم سرعت شات بر روی 4 ثانیه، عکسبرداری کنید. خواهید دید که جنبش جسم همراه با برخی از مسیرهای نور گرفته شده است. اگر شما یک سرعت شاتر سریعتر از "1 روی 25" ثانیه را انتخاب کنید، مسیرها به اندازه کافی طولانی یا روشن نمی افتند، در عوض شما حرکت را متوقف کرده‌اید.

 

سایر مطالب مرتبط با عکاسی را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
مقایسه فرمت RAW و JPEG

مقایسه فرمت RAW و JPEG

فرهنگ جدید عکاسی با گوشی های هوشمند

فرهنگ جدید عکاسی با گوشی های ه...

چگونه با گوشی عکس ماکرو بگیریم؟

چگونه با گوشی عکس ماکرو بگیریم...

روش های ژست دهی در عکاسی پرتره

روش های ژست دهی در عکاسی پرتره

چگونگی عکاسی از دود

چگونگی عکاسی از دود

روش عکاسی از اجسام شفاف

روش عکاسی از اجسام شفاف

همه چیز در مورد عکاسی پرتره

همه چیز در مورد عکاسی پرتره

10 روش جدید برای گرفتن عکس های پرتره با موبایل

10 روش جدید برای گرفتن عکس های...

3 نکته اصلی در زمان عکاسی از برف

3 نکته اصلی در زمان عکاسی از ب...

ویژگی های عکاسی با موبایل چیست؟

ویژگی های عکاسی با موبایل چیست...

اینستاگرام مرجع مناسب برای عکاس ها

اینستاگرام مرجع مناسب برای عکا...

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

چگونه از کودک عکس بگیریم؟!

چگونه از کودک عکس بگیریم؟!

با چه روشی از مراسم عروسی عکاسی کنیم؟!

با چه روشی از مراسم عروسی عکاس...

نکات عکاسی با گوشی

نکات عکاسی با گوشی

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/28 , 20:05
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده