تا 3 سالگی کودک چگونه رشد می‌کند؟!

1397/03/15
143 1,813 0

سال اول زندگی زمان بروز تغییرات متحیر کننده است که در آن نوزادان از نظر قد رشد کرده و وزنشان نسبت به زمانِ تولد 3 برابر می شود. کافی است طبق منحنی رشد و چیزهایی که از مادران دیگر شنیده، نوزادش رشد نکند و جلو نرود، اضطراب تمام وجودش را فرامی گیرد که نکند نوزادش مشکل جسمی دارد و سالم نیست؛ نگرانی که بسیاری از مادران جوان و بی تجربه آن را تجربه می کنند. با بخش دانستنی‌های کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

تا 3 سالگی کودک چگونه رشد می‌کند؟!

چه وزنی برای کودک کافی است؟

به طور کلی بچه ها در روزهای بعد از تولد، ممکن است مقداری از وزن شان را از دست بدهند که این مقدار حدود 10 درصد وزن تولد است که جای نگرانی برای پدرها و مادرها نیست چراکه در طول دو هفته بعد از تولد برمی گردد. وزن از دست رفته سرجایش برمی گردد و وزنی که بچه در این بازه زمانی می گیرد، نباید از وزنی که در زمان تولد داشت، کمتر باشد. در عین حال در سه ماهه اول به طور متوسط و روزانه باید بین 20 تا 30 گرم در روز افزایش وزن داشته باشد.

 

دور سرش کودک چقدر باید باشد؟

در سال اول، هر ماه دور سر بچه باید یک سانتی متر رشد کند که این میزان در سه ماهه اول کمی بیشتر از یک سانتی متر و در ماه های آخر کمی کمتر از یک سانتی متر است. رشد دور سر در واقع نمودار رشد کورتکس مغز است؛ یعنی لازمه تکامل و رشد دور سر، رشد کورتکس است و اگر کورتکس به خوبی رشد کند، دور سر بچه نیز با رشد خوبی مواجه خواهد شد. 

 

قد کودک باید چند سانت شود؟

به طور کلی در سال اول قد بچه 25 سانتی متر رشد می کند که این میزان به تعداد ماه ها تقسیم می شود. البته باید به این نکته توجه داشت که رشد قدی بچه در هر ماه یکسان نیست و در پنج، شش ماه اول زندگی، بچه ها هم رشد قدی تندتری دارند و هم بیشتر وزن می گیرند. دور سرشان نیز نسبت به شش ماه دوم بیشتر رشد می کند. در شش ماه دوم سال اول زندگی، سرعت رشد بچه ها کمتر می شود و در سال دوم حدود 12 سانتی متر به قدشان اضافه می شود.

 

چه زمانی وقت نشستن کودک است؟

تقریبا حدود شش ماهگی کودک باید بتواند بنشیند و غلت بزند. در حدود یک سالگی هم باید بتواند بایستد و دو قدم راه برود. البته همه این زمان ها کلی است و بچه ممکن است در چهار یا هشت ماهگی غلت بزند. هرچه معیارهای تکامل که شامل همان ظرفیت های فکری و حرکتی است، زودتر اتفاق بیفتد، بچه تکامل بیشتری خواهد داشت.

 

در صورت دیر گردن گرفتن

تقریبا از حدود دوماهگی کودک باید بتواند اجسام را تعقیب کند و گردن بگیرد؛ یعنی وقتی مادر با دو دست بچه را می گیرد، بچه باید بتواند سرش را بلند کند و گردنش را نگه دارد. از سه و نیم تا چهارماهگی نیز باید بتواند قهقهه بزند و بخندد.

 

زمان حرف زدن کودک

در مورد صحبت کردن بچه ها، تفاوت های فردی را باید در نظر گرفت. هرچند در بحث رشد مفهوم کلی وجود دارد و روند عمومی محسوب می شود، اما در مقدمه هر کودکی آهنگ خاص خودش را دارد و با توجه به آن جلو خواهد رفت. با توجه به این اصل، اگر حرف زدن به معنای زبان باز کردن و گفتن کلمه باشد، بچه هایی که در سال های اخیر به دنیا آمده اند، بسیاری از معادلات جداول رشد را بر هم زده و مشاهده کرده ایم که بچه ها جلوتر هم رفته و وارد مرحله رشد زبانی شده و حتی در هفت ماهگی نیز کلماتی را بیان کرده اند.

 

جلوتر بودن دخترها

هم دخترها و هم پسرها باید تا سه سالگی بتوانند حرف بزنند اما اگر در این رده سنی جمله بگویند یا جواب سوالات ساده را بدهند، والدین باید به یک متخصص گفتاردرمان مراجعه کنند چراکه بسیاری از مشکلات کودکان در بحث صحبت کردن، هم مربوط به مسائل گفتاردرمانی است و هم به مسائل عاطفی. اگر پای مشکلات عاطفی و شناختی در میان نباشد، برای رفع مشکل بهتر است به یک روانشناس مراجعه شود.

 

 

سایر مطالب مرتبط با دانستنی‌های کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
دانستنی های رشد کودکان

دانستنی های رشد کودکان

شب ادراری کودک

شب ادراری کودک

آشنایی با باورهای غلط درباره افزایش قد

آشنایی با باورهای غلط درباره ا...

تبلت و گوشی چه ضرری برای کودکان دارد؟!

تبلت و گوشی چه ضرری برای کودکا...

روش آموزش مسواک زدن

روش آموزش مسواک زدن

کودک را هر روز حمام نبرید!

کودک را هر روز حمام نبرید!

مادران باید این نکات را بدانند!

مادران باید این نکات را بدانند...

پوست کودک

پوست کودک

رشد عاطفی

رشد عاطفی

ضررهای شیرخشت و ترنجبین برای کودکان

ضررهای شیرخشت و ترنجبین برای ک...

خطرات خمیربازی برای کودکان چیست؟!

خطرات خمیربازی برای کودکان چیس...

دلیل زود دندان درآوردن نوزادان

دلیل زود دندان درآوردن نوزادان

اولین مراجعه به دندان پزشک و اهمیت آن

اولین مراجعه به دندان پزشک و ا...

نکاتی برای خرید کیف و کفش مدرسه

نکاتی برای خرید کیف و کفش مدرس...

فرزند و پیشگویی والدین

فرزند و پیشگویی والدین

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/01/25 , 11:42
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده