لجبازی نشانه‌ای از افسردگی

1397/03/16
198 710 0

اضطراب و افسردگی یکی از اختلال های دوران کودکی است که اگر به موقع، تشخیص داده شود، قابل درمان می باشد. افسردگی کودکان اغلب به دلیل بی توجهی، تنبیه جسمی و کودک آزاری و... رخ می دهد. با بخش بیماری‌های کودکان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

لجبازی نشانه‌ای از افسردگی

به طور کلی و به خصوص در سنین زیر 3 سالگی تشخیص افسردگی کودکان کمی مشکل است زیرا با دوره های بدقلقی و لجبازی آنان اشتباه گرفته می شود. به طور طبیعی کودک از 15 ماهگی تا 5/3 سالگی رفتارهای لجبازانه و قشقرق‏ هایی برای رسیدن به خواسته هایش دارد که شامل پا کوبیدن، سر کوبیدن، جیغ و داد کردن و… است. بروز این رفتارها در این سن کاملا طبیعی است، نه نشان دهنده افسردگی. به همین دلیل تشخیص علائم افسردگی معمولا از حدود 3 سالگی به بعد راحت‏تر است.

 

رفتار مناسب با لجبازی کودک

مطالعه و افزایش آگاهی والدین از خصوصیات و ویژگی های روان شناختی کودکان در دوره های مختلف سنی است که می‏ تواند در کنترل رفتارهای آنها موثر باشد. مثلا پرت کردن حواس کودک از خواسته‏ هایی که می تواند او را به سمت لجبازی سوق دهد، ‏یکی از راه های کنترل لجبازی او است. در واقع مادر باید همواره در فکر پیشگیری از بروز لجبازی و قشقرق باشد زیرا مدیریت رفتار کودک وقتی در فاز قشقرق می افتد، بسیار دشوارتر است. گاهی هم لازم است به خواسته کودک «نه» گفته شود. در این صورت والدین باید جدیت لازم را در رفتار خود داشته باشند و با مشاهده لجبازی کودک مستاصل نشوند، کوتاه نیایند و نگران افسرده شدن او نباشند زیرا همان طور که اشاره شد، این رفتارها در سنین نوپایی کاملا طبیعی است. البته مشابه این رفتار را در دوره نوجوانی هم تا حدی طبیعی می دانیم چون طبق تعریف کنوانسیون کودک، دوره کودکی تا سن 18 سالگی است.

 

عصبانیت نشانه افسردگی کودک است؟

افسردگی هم نشانه افسردگی کودک است، اما اگر این علائم از حدود 4 سالگی به بعد مداوم و حداقل 2 تا 3 هفته در کودک وجود داشته باشد، به افسردگی اش شک می کنیم.

 

افسردگی کودکان چه علائمی دارد؟

تحریک پذیری و عصبانیت یکی از علائم مهم افسردگی کودکان است. مثلا می‏ بینید کودکی که تا چندی قبل خوش اخلاق بوده و مشکلی نداشته، حالا علاوه بر اینکه غمگین است خیلی زود عصبانی می شود و واکنش نشان می دهد.بسیاری از کودکان بی ‏دلیل گریه می‏کنند. آیا این علامت هم نشانه افسردگی است؟ کودک در طول دوره افسردگی حساس تر و زودرنج تر می شود، سریع تر بغض می کند و گریه کردن هایش افزایش می یابد اما هر گریه‏ ای نشانه افسردگی نیست. در افسردگی گاهی حتی کودک برای موارد بسیار بی اهمیت تا یکی دو ساعت گریه می کند و این در کنار سایر علامت های افسردگی می تواند خانواده را به افسرده بودن فرزند مشکوک کند. به عبارتی در دوران افسردگی، کودک دچار افت کیفی در زندگی می شود، کمتر سراغ دوستانش می رود، در بازی های گروهی شرکت نمی کند و از زندگی اش لذت نمی برد. والدین نباید گریه کردن بچه ها را به افسردگی ارتباط دهند چون در بیشتر موارد این طور نیست.پس به راحتی نمی‏ توان مشکلات رفتاری کودک را از افسردگی افتراق داد؟ خیلی هم سخت نیست چون مشکلات رفتاری کودک معمولا کیفیت زندگی او را مختل نمی کند. کودک بازی می‏کند، می‏خندد، با دوستانش ارتباط برقرار می‏کند و… ولی افسردگی اختلالی است که روی کیفیت و زندگی طبیعی کودک اثر چشمگیری می گذارد. در این زمان است که والدین باید به ابتلای فرزندشان به افسردگی شک کنند و او را نزد روان پزشک ببرند.

 

نقش والدین در بروز افسردگی کودک

اگر کودک در محیط خانواده مورد بی توجهی و غفلت، کودک آزاری جسمی، تنبیه سخت و… قرار بگیرد، قطعا در معرض ابتلا به افسردگی قرار خواهدگرفت. احتمال ابتلا به افسردگی در کودکانی که یکی از والدین آنها افسرده است، 2 برابر و در کودکانی که هر 2 والد آنها افسردگی را در زندگی تجربه کرده ‏اند، 4 برابر بیشتر از سایر کودکان است. علاوه بر ژنتیک، عوامل هورمونی، استرس های روزمره زندگی، فشار والدین و… هم می تواند در ایجاد و بروز افسردگی کودک نقش داشته باشد.

 

سایر مطالب مرتبط با بیماری‌های کودکان را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
تشخیص عفونت کلیه کودک

تشخیص عفونت کلیه کودک

بیماری آسم در کودکان

بیماری آسم در کودکان

گل مژه

گل مژه

ضعف بینایی کودک بر اثر چراغ خواب

ضعف بینایی کودک بر اثر چراغ خو...

دلیل جدی بودن اختلال خواب کودکان

دلیل جدی بودن اختلال خواب کودک...

درمان شب ادراری کودکان

درمان شب ادراری کودکان

عفونت ادراری

عفونت ادراری

راشیتیسم یا نرمی استخوان

راشیتیسم یا نرمی استخوان

دلیل سرماخوردن زیاد کودکان

دلیل سرماخوردن زیاد کودکان

سرماخوردگی و نکات مهم آن

سرماخوردگی و نکات مهم آن

علت اهمیت ختنه کردن به موقع

علت اهمیت ختنه کردن به موقع

آبله مرغان

آبله مرغان

تنبلی چشم در کمین کودکان

تنبلی چشم در کمین کودکان

پیشگیری از بیماری شیرخواران

پیشگیری از بیماری شیرخواران

خطر درمان نشدن شکستگی بینی کودک!

خطر درمان نشدن شکستگی بینی کود...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/11/08 , 19:12
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده