رشد فکری کودکان چه مراحلی دارد؟!

1397/03/16
141 948 0

در واقع آنچه در رشد فکری و عقلی کودکان مؤثر است خارج از حد و شمارش است. تفاوت های فردی، نیازها و خواسته های متفاوت، عوامل ژنتیکی، محیط و هزاران هزار عامل دیگر پرورش فکری کودکان را از هم متمایز می کند ولی با وجود همه این ها دانشمندان و روان شناسان در تأثیر برخی عوامل اتفاق نظر دارند که اینجا به بعضی از آن ها به طور اجمال اشاره می کنیم. با بخش روانشناسی کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

رشد فکری کودکان چه مراحلی دارد؟!

بازی کردن با کودک

یکی از عواملی که در رشد فکری کودکان تأثیر بسزایی دارد، بازی است. بازی با همسالان, با والدین و اطرافیان, اسباب بازی، طبیعت، حیوانات که هر کدام در جای خودشان مهم هستند و تفکر و تعقل کودکان را شکل می دهند. بدون شک این بازی ها هر چقدر طبیعی تر و با انتخاب خود کودک باشد، تأثیر بهتری خواهد داشت. زمانی که کودک شروع به بازی می کند هرگز نباید او را به بازی دیگری سوق داد بلکه باید آن بازی منتخب را هدایت کرده و با او همراه شد. البته اهمیت بازی صرفاً به خاطر زمان کودکی نیست، بلکه آن را باید سازنده فکر انسان در بزرگی تلقی کرد. اغلب روان شناسان بازی با شن، بازی با آب، ساختن خانه و... به بازی های ماشینی مانند بازی های رایانه ای، دیدن فیلم و... ترجیح می دهند. بازی کردن یک امر بی دلیل یا اضافه نیست، بلکه کودک برای شناخت جهان خود و دنیای اطرافش نیازمند بازی است. بازی جوهر زندگی و پنجره ای به دنیای کودک است. در بازی کودکان استقلال نظر دارند و مشکلات خویش را حل می کنند. بازی مؤثرترین و پرمعناترین راه یادگیری کودکان است، هنگام بازی کودکان فکر می کنند، برنامه ریزی می کنند، راه های تازه ای می یابند، تجربه می کنند، پرورش فکری، عاطفی، جسمی و اجتماعی می یابند.

 

براساس نظر روانشناسان، کودک از حدود سه سالگی قادر به ایجاد تفکر انتزاعی است، زمانی که کودک شروع به حرف زدن نمود و با دیگران بیشتر ارتباط پیدا کرد، بهترین زمان برای آموزش تفکر منطقی انتزاعی است. تفکر انتزاعی در کودکان از دوران کودکستان با بازی های نمادین همراه است، آنها اشیا ساده ای را به عنوان تلفن، آمبولانس، ماشین، فرمان و... استفاده می کنند به صورت خیالی خود را جای بزرگ سالان می گذارند و اعمال آنها را تکرار می کنند.

 

با کودک خود حرف بزنید

از عوامل مؤثر دیگر در رشد فکری کودکان، حرف زدن با کودکان حتی قبل از تولد نوزاد با کلمات خوب، محبت آمیز، ملایمت، راست گویی و... است. زبان، طبیعی ترین راه برای جلب توجه و برقراری ارتباط با کودک است. توصیه می شود هر صدایی که درمی آورد، شما هم آن را تکرار کنید یا برایش لالایی بخوانید. وقتی در حال انجام کار خاصی هستید، مثلاً به او لباس می پوشانید یا او را حمام می کنید، برایش بگویید که دارید چه کاری انجام می دهید. مهارت های زبانی کودکان در سنین بالاتر هم با سرعت قابل توجهی رشد می کند و توسعه مهارت های اساسی گفتاری در آنان تا سنین 8 و 9 سالگی ادامه می یابد همان طور که کودک شما پا به سنین پیش دبستانی و مدرسه می گذارد، می توانید سؤالات بیشتری از او بپرسید مثلاً فکر می کنی بعداً در این داستان چه اتفاقی می افتد؟ کودکان می توانند خودشان را در قصه ها و کتاب قصه ها سهیم کنند حتی صحنه هایی که در قصه ها وجود ندارد تصور کنند، یا پایان دیگری برای قصه ها فرض کنند. خود را قهرمان داستان در نظر بگیرند, جای شخصیت های داستان ها بگذارند که خود موجب رشد تفکر انتزاعی در کودکان می شود.

 

نحوه رفتار با کودک

از عوامل مؤثر در پرورش فکری کودکان، رفتار درست با کودکان در عین درست عمل کردن خود و عدم تناقض در رفتار، است. البته تشخیص رفتار درست، کار چندان دشواری نیست زیرا هرکس بر اساس فطرت خویش می شناسد که کدام رفتار درست و کدام نادرست است. تشخیص خوب و بد یا حسن و قبح با انسان سرشته شده است. اگرچه داشتن زمینه مساعد از شرایط و لوازم آن است. دین الهی جامع این خوبی ها یا بایدها و نبایدهاست.

 

 

با فرزندان خود مشارکت داشته باشید

جالب است بدانید که مشارکت در امور خانواده، جامعه، واگذاری مسئولیت ها با نظارت و کنترل که موجب رشد فکر جمعی شده سپس استعداد کار گروهی را افزایش داده و ظرفیت و پذیرش فکر را تقویت می کند. همین طور خلاقیت را به میزان قابل توجهی پشتیبانی می کند.

 

عوامل متعدد دیگری وجود دارد که خارج از حد شمارش و بیان است. گذشته های دور کودکان عوامل موروثی, محیط و شرایط موجود خانواده فرهنگ، نژاد، زبان، تغذیه و... که می تواند در رشد و پرورش فکری کودکان مؤثر باشد. لازم به ذکر است که پیچیدن یک نسخه برای افراد مختلف دور از انصاف و عقل است.

 

 

سایر مطالب مرتبط روانشناسی کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
کاهش وسواس در کودکان

کاهش وسواس در کودکان

ترساندن کودک چه عواقبی دارد؟!

ترساندن کودک چه عواقبی دارد؟!

تأثیر نوازش و  محبت بر احساسات کودکان

تأثیر نوازش و محبت بر احساسات...

روشی برای افزایش تمرکز کودکان

روشی برای افزایش تمرکز کودکان

مقابله با ترس کودکان

مقابله با ترس کودکان

دلایل استرس در کودکان

دلایل استرس در کودکان

دلایل دعوای خواهر و برادرها

دلایل دعوای خواهر و برادرها

نقش اسباب‌بازی در آینده شغلی کودکان!

نقش اسباب‌بازی در آینده شغلی ک...

چگونه اضطراب ناشی از جدایی را در کودکان کم کنیم؟!

چگونه اضطراب ناشی از جدایی را ...

مهد کودک یا پرستار خانگی؟!

مهد کودک یا پرستار خانگی؟!

قصه چه تاثیری بر ذهن کودکان دارد؟!

قصه چه تاثیری بر ذهن کودکان دا...

اثرات دوران کودکی بر بزرگسالی را جدی بگیرید

اثرات دوران کودکی بر بزرگسالی ...

دلیل گاز گرفتن کودک چیست؟!

دلیل گاز گرفتن کودک چیست؟!

تغییر زندگی کودکان با 10 رفتار و جمله!

تغییر زندگی کودکان با 10 رفتار...

درمان کم‌رویی کودکان

درمان کم‌رویی کودکان

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/15 , 15:07
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده