با کنجکاوی جنسی کودکان چه برخوردی داشته باشیم؟!

1397/03/17
63 506 0

والدین نمی توانند حق نیاز جنسی را در نوجوانان خود نادیده بگیرند و لازم است برای پیشگیری، رفع و حل مسائل و مشکلات ناشی از بلوغ، توانایی صحبت از احساسات شخصی نوجوان را در محیط های خانوادگی افزایش دهند. با بخش تربیت کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

با کنجکاوی جنسی کودکان چه برخوردی داشته باشیم؟!

اغلب شاهد بلوغ زودرس نوجوانان به دلیل دسترسی آنها به انواع اطلاعات در قالب فیلم و عکس در موبایل و کامپیوترهای شخصی خود هستیم و این درحالیست که نمی توانیم در دنیای ارتباطات نوجوان را برای استفاده از تکنولوژیهای روز دنیا منع کنیم؛ به ناچار باید این واقعیت را پذیرفته و در جهت سرکوب آن عمل نکنیم زیرا منع استفاده از این وسایل تنها باعث حریص تر شدن نوجوان می شود.

 

برای مقابله با این مشکل لازم است تا والدین باید ادبیات نوجوان را شناخته، توانایی گفت وگو را در خود افزایش دهند تا بتوانند از آسیبهای نوظهور ناشی از رشد تکنولوژی در نوجوان خود پیشگیری کنند، زیرا نوجوانی مانند راه رفتن برلبه دیواری باریک بوده و چنانچه نتوان فرد را به درستی در این دوران هدایت کرد، هرلحظه ممکن است فرد به دره ای پرتاب شود که بازگشت از آن گاه بسیار دشوار خواهد بود. 

 

متاسفانه مسائل و کنجکاوی های جنسی نوجوان که بخشی از مراحل طبیعی رشد وی است، همواره در فضاهای پنهان خانوادگی قرار می گیرد و خانواده ها باید بپذیرند که نیاز و کنجکاویهای جنسی مانند هر فرد دیگری در نوجوان آنها نیز وجود دارد به همین دلیل باید در این رابطه نگاهی احترام آمیز و عاری از اتهام به نوجوان داشته باشند. بهتر است در این سن پدران با پسران و مادران با دختران گفت و گو کنند و با ارائه برخی نکات، زمینه اقدامات پیشگیرانه را برای آنها فراهم کنند. بداخلاقی والدین با نوجوان در این سنین و به ویژه در خصوص مسائل و کنجکاویهای جنسی آنان نتیجه عکس داشته و باعث بدبینی آنها در بزرگسالی می شود که این خود مقدمه بروز بسیاری از مشکلات در زندگی آینده نوجوان است.

 

به طور معمول خانواده ها بسیار ساده با این مسئله برخورد کرده و به راحتی در جمع های خانوادگی برخی فیلمها و تصاویر را مشاهده می کنند؛ در مقابل خانواده هایی نیز وجود دارند که با سخت گیری و یا حیای بی مورد در این زمینه حتی اجازه گفت و گو با نوجوان در ارتباط با این مسائل را نمی دهند که هردو این رفتارها برای نوجوان بسیار آسیب زاست و عاملی برای انحراف نوجوان می شود. 
در این دوره به مادران و دختران خانواده هایی که دارای نوجوانان پسر هستند توصیه می شود تا از پوشیدن لباس های نیمه عریان و تنگ خودداری کنند. نوجوانی دوره ایست که نباید از آن غفلت کرد و خانواده ها همواره باید متوجه تغییرات هورمونی و فیزیولوژیک نوجوان خود باشند.

 

در بسیاری از مواقع خانواده ها گمان می کنند که اگر با نوجوان در این مورد گفت و گو کنند به اصطلاح چشم و گوش آنها باز می شود. صحبت والدین در جهت دهی و هدایت فرزندان موثر است. اکنون خانواده ها حتی با ادبیات نوجوان خود آشنا نیستند و بعلت عدم تجربه مسائل این چنینی در دوران نوجوانی خود، قدرت مدیریت اوضاع را نداشته و به این ترتیب همواره سعی در سرکوب و یا آزادیهای بی مورد دارند که هردو آسیب زا هستند. زمانی که والدین عدم گفت وگو و سکوت در این مسائل را در دستور کار خود قرار می دهند نوجوان در جهت رفع کنجکاویهای خود راه اشتباه را انتخاب می کند.

 

 

سایر مطالب مرتبط تربیت کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
نکات مهم برای ترس از دکتر

نکات مهم برای ترس از دکتر

اجازه ندهید کودکتان شما را بزند!

اجازه ندهید کودکتان شما را بزن...

آموزش توالت رفتن به کودک

آموزش توالت رفتن به کودک

نقاشی کودکان آیا باید تحسین شود؟!

نقاشی کودکان آیا باید تحسین شو...

کنترل کودکان بی ادب در میهمانی

کنترل کودکان بی ادب در میهمانی

برای تربیت کودکان لوس به چه نکاتی باید توجه کنیم؟!

برای تربیت کودکان لوس به چه نک...

تشویق کودکان به کار های خوب

تشویق کودکان به کار های خوب

نکاتی برای افزایش انگیزه دانش آموزان

نکاتی برای افزایش انگیزه دانش ...

رفتارهای مهمی که باید به کودک آموزش دهید

رفتارهای مهمی که باید به کودک ...

با بی‌ادبی جنسی کودکان چه برخوردی کنیم؟!

با بی‌ادبی جنسی کودکان چه برخو...

برخورد مناسب با کودک لوس

برخورد مناسب با کودک لوس

آموزش آداب معاشرت با دوستان به کودک!

آموزش آداب معاشرت با دوستان به...

روش تربیت کودک مثبت گرا

روش تربیت کودک مثبت گرا

بهترین راه تربیت کردن

بهترین راه تربیت کردن

کودکتان را کتاب خوان کنید

کودکتان را کتاب خوان کنید

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/05/09 , 16:12
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده