دنباله اسرارآمیزی از ارقام به نام عدد پی

1397/03/24
32 1,372 0

همانطور که می دانید عدد پی از عددهای ثابت ریاضی و تقریباً برابر با 3٫14159 است. این عدد را با علامت π نشان می دهند. عدد پی عددی حقیقی و گُنگ است که نسبت محیط دایره به قطر آن را در هندسه ی اقلیدسی مشخص می کند و کاربردهای فراوانی در ریاضیات، فیزیک و مهندسی دارد. عدد پی همچنین به ثابت ارشمیدس نیز معروف است. با بخش جالب انگیز سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

دنباله اسرارآمیزی از ارقام به نام عدد پی

نسبت محیط دایره به قطر آن را عدد پی می گویند. اندازه دایره هرچقدر که باشد عدد پی تقریبا برابر با 3.14 است به این معنا که محیط دایره همیشه 3.14 برابر قطر آن است. مصریان و بابلی های باستان بیش از 4000 سال پیش این ثابت را کشف کردند و از آن در محاسباتشان استفاده کردند. در قرن هجدهم این ثابت ریاضی عدد پی نامیده شد.

 

روز عدد پی، 14 مارس

لری شاو از موزه علمی اکسپلوریتوریوم در سانفرانسیسکو در سال 1988، اولین کسی بود که 14 مارس را که "3.14" نوشته می شود و اتفاقا مصادف با روز تولد آلبرت انیشتین هم هست به عنوان روز عدد پی جشن گرفت. در سال 2009 کنگره این روز را رسما تصویب کرد، این قطعنامه بیان می کند:«خانه نمایندگان از روز عدد پی و گرامیداشت آن در سراسر جهان حمایت می کند... و مدارس و معلمان را تشویق می کند که در این روز فعالیت های متناسبی مثل آموزش عدد پی و ریاضیات انجام دهند.

 

یک عدد بی نهایت

عدد پی یک عدد گنگ است. آن را نمی توان به صورت کسری نشان داد، با یک الگوی تکراری به پایان نمی رسد یا بعد از چند رقم اعشار به پایان نمی رسد. این عدد تا بی نهایت ادامه دارد. تا کنون عدد پی تا 22 تریلیون رقم بعد از اعشار محاسبه شده است. یک کامپیوتر با 24 هارد درایو، 105 روز بی وقفه کار کرد تا آن را محاسبه کند.

 

عدم لزوم محاسبه اعداد بیشتر پی

با وجود اینکه عدد پی را تا بیش از یک تریلیون رقم محاسبه کرده ایم، اما واقعا به آن ها نیاز نداریم. دانشمندان می توانند حجم کروی کل جهان را تنها با 39 رقم اعشار محاسبه کنند. آزمایشگاه رانش جت ناسا تنها از عدد پی با 15 رقم اعشار برای ماموریت های علوم زمینی و فضایی خود استفاده می کند. آن ها برای محاسبات با بیشترین دقت که برای سفر بین سیارات است از عدد 3.141592653589793 استفاده می کنند و تا به حال نیاز نبوده از رقم های بیشتری استفاده کنند.

 

تصادفی بودن ارقام بعد از اعشار عدد پی

تریلیون ها رقم بعد از اعشار عدد پی بدون هیچ الگوی مشخصی ادامه دارند. ریاضیدانان قرن ها به دنبال الگویی برای این ارقام بودند، تا اینکه در سال 1768 یک ریاضیدان و منجم سوئیسی-آلمانی به نام جان لمبارت ثابت کرد که عدد پی گنگ است. قانونگذاران سعی کردند عدد پی را گرد کنند. اگر به اعداد بعد اعشاری پی نیاز نداریم، چرا آن را به شکل 3.2 نمینویسیم؟ در سال 1897 دکتر ادوین گودوین از ایندیانا تصمیم گرفت در محاسباتی که شامل عدد پی می شد، از 3.2 استفاده کند. او لایحه ای به مجلس ایالتی ارائه داد. بعد از بحث هایی که در این باره انجام شد، مجلس سنا متوجه شد که ایده تغییر این ثابت ریاضی بسیار احمقانه است و آن را تصویب نکرد.

 

«راجویر مینا» قهرمان حفظ کردن عدد پی در کتاب رکورد های گینس است. در 21 مارس 2015، «راجوینا» ی هندی توانست عدد پی را تا 70 هزار رقم بعد اعشار از بر بخواند. این دانشجوی 21 ساله قدرت حافظه خود را با حفظ کردن این اعداد به نمایش گذاشت. 9 ساعت طول کشید تا او این اعداد را از حفظ و با چشمان بسته بخواند. چه طور کسی می تواند 70 هزار عدد را پشت سر هم حفظ کند؟ بیشتر رکوردداران اعداد را در گروه های کوچک حفظ می کند:مثلا گروه های دوتایی 14-15-92-65 و ... یا هر 9 عدد را به شکل شماره تلفن حفظ می کنند یا هر رقم یا گروه از اعداد را به یک کلمه نسبت می دهند و یک داستان از این کلمات می سازند. روش دیگر تجسم فضایی است که در آن یک مکان آشنا را تصور می کنید و سپس اعداد را به نقاط مختلف این مکان نسبت می دهید. برای یادآوری آن ها در فضا راه می روید و اعداد را می بینید.

 

یکی از راه های ثبت رکورد است

علاوه بر موفقیت راجویر، رکورد های دیگری هم با موضوع عدد پی ثبت شده اند. 589 نفر در سال 2016 بزرگترین نماد انسانی عدد پی و 520 معلم و دانش آموز ایتالیایی در سال 2017 طولانی ترین نمایش ارقام عدد پی را تشکیل دادند. شهردار شهر تابلوی عدد 3 را نگه داشته بود و بقیه بعد از او ایستاده و هر کدام یکی از اعداد اعشار را در دست داشتند.

 

کاربردهای زیاد عدد پی

عدد پی فقط برای بازی و سرگرمی و نمایش دادن حافظه نیست. دانشمندان هر روز از عدد پی برای محاسبات مهم مثل تعیین حجم کره، مساحت دایره و حجم استوانه استفاده می کنند که پایه بسیاری از کار های مهم و مهندسی است. یکی دیگر از کاربرد های مفید عدد پی، در سیستم gps خودرو و گوشی های هوشمند است که از آن برای محاسبه مکان های خاص روی زمین استفاده می کند.

 

یکی از راه ها برای اینکه ببینید عدد پی چقدر طولانی است این است که عدد پی را تا یک میلیارد رقم بعد از اعشار با فونت 12 چاپ کنید، در این صورت به قطعه کاغذی نیاز خواهید داشت که طول آن از کانزاس تا نیویورک سیتی باشد. در قرن نهم هجری، غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی دان دانشمند ایرانی در رساله المحیطیه که دربارهٔ دایره نوشت، عدد پی را با 16 رقم درست پس از ممیز یافت که تا صدوهشتاد سال بعد کسی نتوانست آن را گسترش دهد. عدد پی عددی بی قاعده است و می تواند برای همیشه امتداد داشته باشد، این به آن معنی است که احتمال یافتن هر نوع عددی در آن وجود خواهد داشت. تاریخ تولد، شماره تلفن و یا حتی جزئیات شماره حسابهای بانکی افراد می توانند خود را در لشگر اعداد و ارقام عدد پی پنهان کرده باشند. در عین حال با استفاده از کدهایی که اعداد را به حروف تبدیل می کند، حتی می توان آثار کامل شکسپیر و یا هر کتاب دیگری که تا کنون نوشته شده است را در میان ارقام عدد پی مشاهده کرد.

 

سایر مطالب جالب انگیز را در سایت آکسان پلاس را مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
فال فصل و رنگ!

فال فصل و رنگ!

کارهایی که 10 هکر مشهور دنیا انجام می دهند

کارهایی که 10 هکر مشهور دنیا ا...

رایجترین دروغهایی که به خودمان می‌گوییم

رایجترین دروغهایی که به خودمان...

ترس مشترک بین انسان‌ها

ترس مشترک بین انسان‌ها

ازدواج در زیر آب

ازدواج در زیر آب

فال بوسه

فال بوسه

سنگ تورمالین هندوانه ای

سنگ تورمالین هندوانه ای

عشق منطقی!

عشق منطقی!

دانستنی‌های جالب انگیز دنیا!

دانستنی‌های جالب انگیز دنیا!

ویکتور هوگو چه آرزوهایی برای شما دارد؟!

ویکتور هوگو چه آرزوهایی برای ش...

ترس‌های عجیب

ترس‌های عجیب

شهرهای پرهزینه جهان!

شهرهای پرهزینه جهان!

پولدار شدن دختر 17 ساله در یک شب

پولدار شدن دختر 17 ساله در یک ...

خوردن نوزاد توسط مادرش

خوردن نوزاد توسط مادرش

زنی که با بینی می‌نوازد!!!

زنی که با بینی می‌نوازد!!!

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/31 , 21:01
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده