آیا زمان پایان خواهد یافت؟!

1397/03/24
163 1,013 0

به طور کلی زمان برای همه ما آشناست، اما هنوز تعیین و درک آن دشوار است. علم، فلسفه، دین و هنر تعاریف مختلفی از زمان دارند، اما سیستم اندازه گیری آن نسبتا نا همسان است. ساعت ها بر اساس ثانیه، دقیقه و ساعت است. در حالی که مبنای این واحدها در طول تاریخ تغییر کرده است، ریشه های آنها را به سومریان باستانی می رسد. واحد مدرن بین المللی زمان، ثانیه، توسط انتقال الکترونیکی از اتم سزیم تعریف شده است. با بخش جالب انگیز سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

آیا زمان پایان خواهد یافت؟!

تعریف زمان به صورت علمی

فیزیک دانان زمان را به عنوان پیشرفت حوادث از گذشته تا حال حاضر و به آینده تعریف می کنند ؛ اساسا، اگر یک سیستم بدون تغییر باشد، بی انتها است. زمان را می توان چهارمین بعد از واقعیت دانست، که برای توصیف وقایع در فضای سه بعدی استفاده می شود. این چیزی نیست که ما بتوانیم آن را ببینیم، لمس کنیم یا بچشیم، اما می توانیم گذر آن را اندازه گیری کنیم.

 

فلش زمان چیست؟!

زمان در دنیای طبیعی دارای یک جهت است، به نام فلش زمان. سوال این است که چرا زمان غیر قابل برگشت است که یکی از بزرگترین سوالات حل نشده در جهان علم است. یک توضیح این است که جهان طبیعی مطابق قوانین ترمودینامیک است. قانون دوم ترمودینامیک بیان می کند که در یک سیستم بسته، انتروپی سیستم ثابت یا افزایش می یابد. اگر یک سیستم بسته در نظر گرفته شود، آنتروپی آن (درجه اختلال) هرگز نمی تواند کاهش یابد. به عبارت دیگر، جهان نمی تواند دقیقا در همان وضعیتی که قبلا در آن بوده، برگردد.

 

انقباض زمان چیست؟!

ما طبق نسبیت خاص و عینی انیشتین که بلد هستیم،میدانیم زمان نسبی است. این بستگی به قاب مرجع ناظر دارد. این می تواند منجر به انقباض زمان شود، جایی که زمان بین وقایع طولانی تر می شود (انقباض)، و نزدیک تر به سرعت نور سرعت دارد. ساعتهای متحرک آهسته تر از ساعت های ثابت حرکت می کنند و این باعث می شود تا ساعت متحرک سرعت نور را افزایش می دهد. ساعتهای موجود در جت یا ساعت های موجود در مدار، آرامتر از آنهایی هستند که روی زمین هستند، ذرات موئون در هنگام سقوط بیشتر آهسته می شوند و آزمایش مایکلسون-مورلی، انقباض طول و انقباض زمان را تایید می کند.

 

امکان سفر در زمان

در طبیعت پریدن به جلو در زمان رخ می دهد. فضانوردان در ایستگاه فضایی در زمان جهش میکنند زمانیکه به زمین برمیگردند و حرکت آهسته تری نسبت به ایستگاه فضاییشان دارند. با این حال، سفر به عقب در زمان مشکلی ایجاد می کند. یک مسئله علیت یا علت و معلول است. حرکت دوباره در زمان می تواند یک پارادوکس زمانی باشد. "پارادوکس پدربزرگ" یک مثال کلاسیک است. با توجه به این پارادوکس، اگر قبل از اینکه مادر یا پدرتان متولد شود، به عقب برگردید و پدربزرگ خود را بکشید، می توانید از تولد خود جلوگیری کنید. بسیاری از فیزیکدانان معتقدند سفر زمان به گذشته غیرممکن است، اما راه حل هایی برای پارادوکس زمانی وجود دارد، مانند مسافرت بین جهان های موازی یا نقاط شاخه ای.

 

 

هسته مغز منطقه ای است که مسئول ریتم روزانه است. انتقال دهنده های عصبی و داروها بر ادراکات زمانی تأثیر می گذارند. مواد شیمیایی که موجب تحریک نورون ها می شوند، به طوری که آنها سریعتر از حالت طبیعی سرعت می گیرند، در حالی که کاهش سرعت نورون باعث کاهش درک زمان می شود. اساسا زمانی که زمان سریع تر به نظر می رسد، مغز وقایع بیشتری را در فاصله زمانی متمایز می کند. در این رابطه، وقتی ساعات خوشی دارید، زمان واقعا به نظر پرواز میکند. دانشمندان در دانشکده پزشکی بیلیور در هولستن می گویند که مغز در حال افزایش نیست، اما آمیگدلا فعالتر می شود. آمیگدلا منطقه ای در مغز است که خاطرات را ثبت می کند. زمانی که خاطرات در حال ثبت و شکل گرفتن است، انکار زمان از دست می رود. همان پدیده توضیح می دهد که چرا مردان مسن تر فکر می کنند زمان سریعتر از زمانی که آنها جوان تر بودند حرکت میکند. روانشناسان بر این باورند که مغز حافظه های بیشتری از تجربیات جدید را شکل می دهد تا با آن ها آشنا باشد. از آنجایی که حافظه های جدیدی که بعدا در زندگی ساخته می شود، زمان به سریعتر می گذرد.

 

شروع و پایان زمان

نقطه شروع 13.799 میلیارد سال پیش بود، زمانی که انفجار بزرگ اتفاق افتاد. ما می توانیم تابش پس زمینه کیهانی را به عنوان مایکروویو از انفجار بزرگ را اندازه گیری کنیم، اما هیچ تابشی ار آن زمان وجود ندارد. یک بحث برای مبدأ زمان این است که اگر آن را به عقب بی نهایت گسترش داد، آسمان شب با نور ستاره های بزرگ پر خواهد شد. اگر جهان برای همیشه گسترش یابد، زمان ادامه خواهد یافت. اگر یک انفجار بزرگ جدید رخ دهد، خط زمان ما پایان می یابد و یک شروع جدید اتفاق خواهد افتاد. در آزمایشات فیزیک ذرات، ذرات تصادفی از یک خلاء بوجود می آیند، بنابراین به نظر نمی رسد که جهان تبدیل به ایستایی یا وتبدیل به یک بی انتها شود. فقط گذشت زمان می تواند پاسخ را بگوید.

 

سایر مطالب جالب انگیز را در سایت آکسان پلاس را مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
ایده‌هایی که افراد را میلیونر کرده است!

ایده‌هایی که افراد را میلیونر ...

ماهی‌ها هم احساس دارند

ماهی‌ها هم احساس دارند

ارتباط شخصیت و طعم بستنی

ارتباط شخصیت و طعم بستنی

در مریخ دایناسور کشف شد!

در مریخ دایناسور کشف شد!

شخصیت‌شناسی با توجه به بوی مورد علاقه!

شخصیت‌شناسی با توجه به بوی مور...

خوابیدن بخشی از مغز در زمان خستگی

خوابیدن بخشی از مغز در زمان خس...

ترافیک سنگین به‌خاطر سس مایونز

ترافیک سنگین به‌خاطر سس مایونز

درست بودن پیشگویی‌های بزرگ تاریخ

درست بودن پیشگویی‌های بزرگ تار...

10 هزار سایت اینترنتی در بدن یک مرد

10 هزار سایت اینترنتی در بدن ی...

چرا مورچه‌ها ترافیک ندارند؟

چرا مورچه‌ها ترافیک ندارند؟

جالب‌ترین ترس‌های دنیا «فوبیا»

جالب‌ترین ترس‌های دنیا «فوبیا»

جملاتی خواندنی از افلاطون

جملاتی خواندنی از افلاطون

بدن انسان و 25 حقیقت حیرت‌انگیز آن

بدن انسان و 25 حقیقت حیرت‌انگی...

جملات جالب انگیز و خواندنی

جملات جالب انگیز و خواندنی

نصیحیت‌های زرتشت

نصیحیت‌های زرتشت

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/14 , 23:10
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده