روش افزایش عمر مفید خودرو

1397/03/24
26 544 0

عمر مفید خودرو های جدیدنسبت به اتومبیل های قدیمی، کاهش یافته، موضوعی که با در نظر گرفتن سیاست های حفظ بازار و فروش و عرضه قطعات تولیدی برای خودرو ها قابل فهم می شود. البته به موازات کاهش عمر مفید خودرو، از حیث ایمنی و رفاهی شاهد بهبود کیفیت ساخت اتومبیل ها هستیم، با همه این اوصاف، در صورت رعایت برخی موارد و دقت نظر در نحوه بکارگیری خودرو می توان، عمر مفید خودرو را با افزایش هر چه بیشتری همراه کرد. در ذیل این گزارش تلاش می شود در گفت و گو با یکی از کارشناسان خودرو، برخی از راهکار های تاثیرگذار در حصول این امر (افزایش عمر خودرو) مورد بحث و بررسی قرار می گردد. با بخش جالب انگیز سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

روش افزایش عمر مفید خودرو

تعویض به موقع تسمه تایم خودرو

همانطور که می دانید ارتباط میان میل لنگ و سایر اجزای موتور به واسطه تسمه تایم انجام می پذیرد. در تکنولوژی قدیمی ساخت خودرو، این ارتباط توسط زنجیری خاص برقرار می شد که صدای بالای موتور باعث تغییر جنس تسمه مذکور از فلزی به پلاستیکی شد. بی توجهی به تعویض به موقع تسمه تایم، خسارات بسیاری را به مالک خودرو تحمیل خواهد کرد و در صورت پاره شدن تسمه تایم (بخصوص در سرعت بالا) تعمیر و آماده سازی مجدد اتومبیل، با هزینه های سنگینی همراه خواهد شد. عمر متوسط تسمه تایم بر حسب میزان کارکرد کیلومتر خودرو محاسبه می شود که به طور معمول پس از 60 تا 80 هزار کیلومتر کارکرد، باید نسبت به تعویض تسمه تایم اقدام کرد. اگرچه پس از 80 هزار کیلومتر، تسمه تایم پاره نخواهد شد، اما با عنایت به آسیب های سنگینی که متعاقب پارگی تسمه تایم به خودرو تحمیل می شود، استقبال از چنین ریسکی منطقی و معقولانه به نظر نمی رسد و پیشنهاد می شود حداقل کارکرد که 60 هزار کیلومتر است، مبنای زمان تعویض تسمه مذکور قرار گیرد.

 

استفاده از روغن با کیفیت

اگر بنزین خودرو را به مثابه آب و غذای خودرو تصور کنیم، به طور قطع اهمیت روغن موتور همچون خون در بدن انسان است و کم توجهی و سهل انگاری در انتخاب روغن استاندارد و با کیفیت و همچنین غفلت ازتعویض به موقع آن، می تواند عمر موتور خودرو را تحت الشعاع قرار دهد. برای تعویض به موقع روغن موتور باید دو مولفه اساسی را مد نظر قرار داد که این دو مولفه بر دو عنصر زمان و میزان کارکرد استوار است. نمی توان میزان کارکرد مشخص و واحدی برای روغن موتور ها تعیین کرد و هر روغنی بنابر کیفیت و نوع ساخت آن، از شرایط متفاوتی برخوردار است. بر روی قوطی هر روغن موتور، میزان کارکرد مفید روغن درج شده که باید مبنای زمان تعویض روغن قلمداد شود، اما برخی صاحب نظران فنی معتقدند، حتی اگر روغن موتوری از قابلیت کارکردی به میزان 8،10 یا حتی 12 هزار کیلومتر نیز برخوردار بود، بهتر است بعد از 6 هزار کیلومتر کارکرد، نسبت به تعویض آن اقدام شود. بهترین کارکرد روغن خودرو در 6 هزار کیلومتر ابتدایی است و اگر قابلیت کارکرد روغنی فراتر از این میزان تعریف شده بود، با تعویض به موقع، ریسک احتمالات گوناگون به حداقل ممکن کاهش خواهد یافت. برخی روغن موتور ها درنهایت قابلیت 4 تا 5 هزار کیلومتر کارکرد را دارا هستند که در خصوص چنین روغن هایی نباید مبنا را بر 6 هزار کیلومتر قرار داد. برخی گمان می کنند تا پر کردن سقف تعریف شده از حیث کارکرد خودرو (بر مبنای کیلومتر)، نباید نسبت به تعویض روغن اقدام کرد که این رویکرد، اشتباهی بزرگ محسوب می شود. نظر ها در خصوص بازه زمانی تعویض روغن موتور متفاوت است، برخی سه ماه و برخی 6 و گاهی 8 تا 10 ماه نیز عنوان می کنند و این مقاطع، بازه هایی است که در صورت عدم به حد نصاب رسیدنِ کارکرد، باید با سر رسیدن زمان مذکور، اقدام به تعویض روغن کرد. مبنا قرار دادن 6 ماه، منطقی ترین زمان برای تعویض روغن است و در صورت رعایت موارد مذکور، تا حدود زیادی عمر موتورِ خودرو (بخصوص رینگ، پیستون و ...) افزایش می یابد.

 

کنترل بهتر قطعات مصرفی

برخی تصور می کنند قطعات خودرو های فعلی همچون اتومبیل های 20،30 سال گذشته، عمر طولانی مدت و کارکرد بسیار دارند در صورتیکه حتی در صورت تهیه و خرید قطعات اصلی و فابریک نیز نباید چنین ذهنیتی داشت. سیستم ترمز، باتری، تصفیه بنزین، شیلنگ ها، تسمه دینام، وایر، شمع ها و... از مواردی است که باید در بازه های زمانی میان مدت کنترل شوند و در صورت بروز نشانه های خرابی نسبت به تعویض آن اقدام کرد، زیرا خرابی برخی از آنها در نابهنگام ها می تواند با خسارات سنگینی همراه شود. حساسیت به ریزش ها و قطراتی که از شیلنگ ها و کاسه نمد ها خارجی می شود برخی از نارسایی ها در خودرو با نشانه و آلارم هایی همراه می شود که نشتی ها از نمونه ها و مصادیق آن به شمار می رود. در صورت نشت آب یا روغن از شیلنگ ها یا کاسه نمد باید نسبت به آن حساس بود، زیرا ممکن است گاهی با شدت گرفتن نشتی، حجم آب یا روغن ترمز، موتور و... به میزانی کاهش یابد که با خسارات بسیاری همراه شود، پس نتیجه می گیریم نباید نسبت به این آلارم ها و نشانه های به ظاهر ساده، بی تفاوت بود.

 

توجه به لاستیک و عمر مفید آن

در صورت بروز ایراد و یا انقضای عمر مفید لاستیک، در کنار ایجاد فشار به جلوبندی خودرو، ممکن است ضریب مخاطراتی همچون ترکیدگی یا تصادفات نابهنگام به دلیل ترکیدگی ناگهانی لاستیک بصورت فزاینده ای افزایش یابد. با عنایت به رخداد ها و تجارب تلخی که از ترکیدگی لاستیک خودرو و تمام شدن لنت مشاهده شده، باید با حساسیت بسیار به عمر مفید و میزان آج لاستیک توجه نمود.

 

بررسی عملکرد سیستم خنک کننده خودرو

کنترل و بازبینی سیستم خنک کننده خودرو را از عامل موثر دیگر در ارتقای عمر مفید اتومبیل است. هنگامی که موتور خودرو روشن است، اجزای مختلف آن با نظم و انتظام خاصی با هم درگیر هستند و مجموعه این فعالیت ها و اصطحکاکات دمای موجود در موتور را به میزان بالایی تشدید می کند. برای جلوگیری از این افزایش دما، کارکرد استاندارد و صحیح سیستم کنترل دما یا خنک کننده نقش بسزایی ایفاء می کند و با چنین اوصافی، کنترل فنی خودرو و مسیر و مجاری عبور مایع خنک کننده ضرورتی است که نباید از آن غافل شد.

 

نرم افزار های خودرو در اتومبیل های پیشرفته بررسی شود

در خودرو های جدید، سیستم الکترونیکی و نرم افزار های فعال در آن، بسیار مهم است و گاهی برخی نارسایی های خودرو در نرم افزار های بروز رسانی شده و جدید بهبود می یابد؛ بنابراین توجه و دقت نظر در این خصوص می توند در بالا رفتن عمر مفید خودرو موثر واقع شود.

 

بازدید دوره ای خودرو (حداقل سالی یکبار) از دیگر مواردی است که با رعایت آن می توان از بروز نارسایی هایِ پنهانی و احتمالی جلوگیری کرد، مشروط بر اینکه دقت نظر لازم در انتخاب مکانیک یا کارشناس فنی خِبره، لحاظ شود.

 

سایر مطالب جالب انگیز را در سایت آکسان پلاس را مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
وقتی مورچه آتشین عصبانی می‌شود!!

وقتی مورچه آتشین عصبانی می‌شود...

معمای سه شخصیت در بالن

معمای سه شخصیت در بالن

خوردن نوزاد توسط مادرش

خوردن نوزاد توسط مادرش

چشم آبی‌ها از یک پدرهستند

چشم آبی‌ها از یک پدرهستند

ارتباط شخصیت با پنیر مورد علاقه

ارتباط شخصیت با پنیر مورد علاق...

پسری نابینا که می‌بیند!!!

پسری نابینا که می‌بیند!!!

علل پرخاشگری کودکان

علل پرخاشگری کودکان

مردان خیانتکار

مردان خیانتکار

25 جمله تسلیت عاشورا و تاسوعا

25 جمله تسلیت عاشورا و تاسوعا

ازدواج های حیرت انگیز

ازدواج های حیرت انگیز

بهترین رستوران های دنیا کجا است؟

بهترین رستوران های دنیا کجا اس...

با عجیب‌ترین هدایای عروسی آشنا شوید!

با عجیب‌ترین هدایای عروسی آشنا...

پولدار شدن دختر 17 ساله در یک شب

پولدار شدن دختر 17 ساله در یک ...

خواص درمانی و نحوه تشخیص سنگ مروارید

خواص درمانی و نحوه تشخیص سنگ م...

چندش آور ترین روش های درمان بیماری

چندش آور ترین روش های درمان بی...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/31 , 19:53
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده