چشم آبی‌ها از یک پدرهستند

1396/08/11
294 5,674 0

برخی افراد از چشم آبی‌ها می‌ترسند و برخی افراد هم چشم آبی‌ها را جذاب‌ترمی‌دانند. اما علت اصلی آبی شدن چشم را در آکسان پلاس بخوانید؟

 

چشم آبی‌ها از یک پدرهستند

طبق تحقیقات دانشمندان، یکی از علت‌های داشتن چشم آبی می‌تواند مربوط به اجداد شخص باشد. یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه «کپنهاگ»، جهشهای ژنتیکی که شش تا 10 هزار سال پیش رخ داده و باعث بروز رنگ آبی چشم شده است را ردیابی کرده و به این نتیجه رسیدند که رنگ چشم تمام چشم آبی‌هایی که روی زمین زندگی می‌کنند، از این جهش ناشی شده است. یافته‌های پژوهشگران نشان می‌دهد تمامی انسان‌ها در اصل دارای چشم هایی به رنگ قهوه‌ای بوده و پرفسور «هانس ایبرگ» استاد دانشکده پزشکی «مولکولی و سلولی» در این رابطه اعلام کرد: اجداد ما در هزاران سال پیش دچار جهش ژنتیکی در ژن موسوم به "OCA2" در کروموزوم های خود شدند که منجر به از کار افتادن کلیدهای ژنتیکی ایجاد کننده رنگ قهوه‌ای در چشم انسان می شود.

 

ژن "OCA2" دارای کدهای خاصی هستند که "پروتئین P" نامیده می‌شود و در تولید «ملانین» نقش دارد. این رنگدانه‌ها به «مو»، «چشم» و «پوست» رنگ می‌دهند. این کلیدهای منجر به جهش ژنتکی، فعالیت ژن "OCA2" را به طور کامل متوقف نمی‌کنند اما برخی از اعمال این ژن را مختل کرده و در مجموع موجب رقیق شدن رنگدانه‌های چشم شده و در نتیجه رنگ چشم‌های فرد، آبی می‌شود. این نوع از جهش ژنتیکی کاملا ویژه و منحصر به فرد بوده و دارای خواص مشخصی است. اگر این ژن به طور کامل غیر فعال شود، انسان هیچ نوع رنگدانه ای در چشم، مو و پوست خود نخواهد داشت و این پدیده به عنوان زالی یا "albinism" شناخته می‌شود.

 

طبق گفته پژوهشگران، هر نوع تنوع و تغییر رنگ در چشم انسان‌ها از قهوه‌ای تیره تا سبز؛ نتیجه مستقیم میزان «ملانین» موجود در عنبیه است اما افراد دارای چشم‌های آبی رنگ تنها افرادی هستند که تغییرات کمی در نوع و میزان رنگدانه های چشم آن‌ها دیده شده و پرفسور «هانس ایبرگ» در رابطه با این ویژگی منحصر به فرد اعلام کرد: با توجه به این موضوع می‌توان استنتاج کرد که تمامی افراد دارای چشم‌های آبی رنگ، جدی مشترک دارند. تمامی این افراد یک کلید ژنتیکی یکسان را در نقطه‌ای ثابت و مشخص از «دی ان ای» خود به ارث برده‌اند. در مقابل، افراد دارای چشم‌های قهوه‌ای رنگ دارای تنوع قابل توجهی در منطقه "DNA" خود هستند که تولید «ملانین» را کنترل می کند. در این مطالعات پرفسور ایبرگ و همکارانش اقدام به بررسی و آزمایش «میتوکندری "DNA"» افراد مختلف کرده و رنگ چشم آن‌ها را بررسی کرند. در این پژوهش افراد چشم آبی از کشورهای مختلف جهان از جمله اردن، دانمارک، ترکیه و... بررسی شده و پس از انجام 10 سال پژوهش ژنتیکی به نتایج فوق رسیدند. در سال 1996 پرفسور ایبرگ برای نخستین بار به نقش ژن "OCA2" در ایجاد رنگ چشم پی برد.


جهش ژنتیکی که منجر به تغییر رنگ چشم قهوه ای به ابی می‌شود را نمی‌توان جهشی مثبت یا منفی محسوب کرد. این جهش ژنتیکی یکی از انواع مختلف جهش‌های ژنتیکی است که موجب تعیین رنگ مو، طاسی، کک و مک و... می‌شود که هیچ تاثیری در افزایش یا کاهش طول عمر انسان نخواهند داشت. این پزوهشگر دانمارکی در خاتمه توضیحات خود افزود: این موضوع به سادگی نشان می‌دهد که طبیعت به طور متناوب «ژنوم انسان» را تغییر داده و با ترکیب آن‌ها موجب پدید آمدن ژن‌های جدیدی می‌شود.

 

سایر مطالب بخش جالب انگیز را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
جملات انگیزشی از افرادی بزرگ

جملات انگیزشی از افرادی بزرگ

جملاتی زیبا از بزرگان!

جملاتی زیبا از بزرگان!

12 حقیقت حیرت‌انگیز جغرافیای زمین

12 حقیقت حیرت‌انگیز جغرافیای ز...

روش نگهداری اصولی از لاستیک

روش نگهداری اصولی از لاستیک

مشکلاتی که با نبود گاو به وجود می‌آید

مشکلاتی که با نبود گاو به وجود...

عشق منطقی!

عشق منطقی!

تفاوت انسان و شامپانزه چیست؟!

تفاوت انسان و شامپانزه چیست؟!

دلیل نر و ماده بودن موجودات چیست؟!

دلیل نر و ماده بودن موجودات چی...

ماهی اکسولوتل

ماهی اکسولوتل

نکاتی درباره فقر

نکاتی درباره فقر

مرگ‌هایی عجیب در تاریخ!

مرگ‌هایی عجیب در تاریخ!

کلمه ok چگونه به وجود آمد؟!

کلمه ok چگونه به وجود آمد؟!

اشتباهات بزرگ در زندگی

اشتباهات بزرگ در زندگی

سرقت با جاروبرقی

سرقت با جاروبرقی

رازهای موفقیت استیو جابز

رازهای موفقیت استیو جابز

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/07/25 , 09:00
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده