روش عکاسی حرفه‌ای از حیوانات خانگی

1397/03/27
179 1,140 0

ممکن است که شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که در خانه سگ یا گربه نگهداری می‌کنند و دوست دارند عکس‌های حرفه‌ای و خوبی از حیوان خانگی خود در اینستاگرام یا فیسبوک به اشتراک بگذارند. شاید تاکنون عکس‌های زیادی هم از سگ یا گربه‌تان گرفته‌اید ولی عکس‌های گرفته‌شده حرفه‌ای نبود‌ه‌اند. با بخش عکاسی سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

روش عکاسی حرفه‌ای از حیوانات خانگی

انتخاب زمان‌ مناسبی برای عکاسی از حیوانات

مهم‌ترین نکته برای عکاسی از حیوانات خانگی،‌ زمان‌بندی است. سوژه شما یک حیوان خانگی است و باید به این نکته توجه کنید: هر وقت تمایل به عکاسی دارید،‌ می‌تواند زمان مناسب و ایده‌آل برای این کار نباشد. پس ابتدا با توجه به خصوصیات حیوان خانگی خود،‌ زمان مناسبی برای گرفتن عکس در نظر بگیرید؛ زمانی که سگ یا گربه شما سرحال‌تر است.

 

انتخاب مکان مناسب برای عکاسی از حیوانات

باید به مکانی که می‌خواهید در آن عکاسی کنید هم توجه داشته باشید. محیط عکس گرفتن از سگ یا گربه، باید راحت و آرام باشد. در محلی از سگ و گربه‌تان عکس بگیرید که در آنجا،‌ حیوان خانگی شما در آرامش قرار دارد. مکان‌هایی که حیوانات در آنجا اضطراب داشته باشند برای گرفتن عکس مناسب نیست.

 

میزان روشنایی محیط برای عکاسی از حیوانات

روزهای آفتابی و فضاهای سبز،‌ برای گرفتن عکس بسیار مناسب هستند. به سایه روشن مکانی که می‌خواهید عکس بگیرید هم توجه کنید. می‌توانید به‌جای گرفتن عکس‌ زیر نور خورشید،‌ اوایل صبح یا قبل از غروب خورشید عکس بگیرید تا از ایجاد سایه در عکس (هر چند سایه‌ای خفیف) جلوگیری کنید. محیط خارج از منزل برای گرفتن عکس بهتر از فضای داخل خانه است. بهتر است از فلاش دوربین استفاده نکنید؛ چون باعث می‌شود حیوان بترسد که در نتیجه چشم‌هایش در عکس قرمز می‌شود و عکس بد جلوه می‌کند. اگر مجبور بودید عکس را در محیطی با نور کم بگیرید و خواستید از فلاش دوربین استفاده کنید، دقت داشته باشید که استفاده از فلاش‌های اکسترنال بهتر است. به‌راحتی می‌توانید دوربین را در وضعیتی قرار دهید که نور به‌صورت مستقیم به چشم حیوان برخورد نکند تا چشم‌هایش در عکس قرمز نیفتد. می‌توانید جلوی فلاش دوربین کاغذی قرار دهید تا نور را پخش کند و مانع برخورد مستقیم آن به چشم حیوان شود. برای رسیدن به نتیجه مطلوب‌تان باید چند بار تمرین کنید تا بهترین تنظیم نور را داشته باشید.

 

آشنا کردن حیوانات با دوربین

وقتی سگ یا گربه‌تان را برای گردش بیرون می‌برید، عکس‌های مختلفی بگیرید و آن‌ را به حیوان خانگی‌تان نشان دهید و در مورد عکس‌ها برایش توضیح دهید. اصلا خنده‌دار نیست. حیوانات خانگی کاملا متوجه می‌شوند و در زمان لازم با شما همکاری می‌کنند تا بتوانید بهتر عکس بگیرید. در این صورت وقتی زمان گرفتن عکس می‌رسد این شرایط برای سگ یا گربه‌تان عجیب و غریب نیست.

 

توجه به پس‌زمینه عکس

بهتر است پس‌زمینه‌ای ساده برای عکاسی انتخاب کنید. از آنجایی که حیوان خانگی در مرکز توجه قرار دارد،‌ لازم نیست پس‌زمینه‌های شلوغ انتخاب کنید تا گربه یا سگ شما بیشتر در کانون توجه قرار گیرد. چمن‌های سبز رنگ و باغچه‌های ساده برای پس‌زمینه بسیار مناسب هستند. اگر خواستید در داخل منزل عکس بگیرید،‌ اتاقی با دیوارهای سفید و فرشی با رنگ معمولی مناسب کار شما است. گاهی پیش می‌آید که پس‌زمینه مناسبی پیدا نمی‌کنید؛ در چنین موقعیت‌هایی می‌توانید پس‌زمینه را بلور (تار)‌ کنید و دیافراگم را در حالت باز قرار دهید. اگر عکس را با زاویه بسته و پس‌زمینه بلور (تار) بگیرید،‌ عکس شما حرفه‌ای‌تر خواهد شد. برای گرفتن چنین عکس‌هایی، دیافراگم دوربین را طوری تنظیم کنید که در بازترین حالت قرار گیرد. لنز دوربین‌های حرفه‌ای دارای گشادگی دیافراگم f/2.8 است که بهترین گزینه برای چنین عکس‌هایی است. ولی دوربین شما ممکن است اعداد متفاوتی در اختیارتان بگذارد؛ مثلا ممکن است روی f/1.4 تنظیم شده باشد که می‌توانید در این گشادگی دیافراگم، به‌سرعت عکس بگیرید. ولی معمولا دیافراگم روی f/3.5 تنظیم شده است. این اعداد به مدل دوربین شما بستگی دارد. برای گرفتن عکس حرفه‌ای به سگ یا گربه کاملا نزدیک شوید. سگ باید از پس‌زمینه هم کمی فاصله داشته باشد و نباید به آن بچسبد. هر چقدر سگ یا گربه شما از پس‌زمینه دورتر باشد،‌ بهتر می‌توانید پس‌زمینه تار کنید و برعکس اگر بیش از حد به پس‌زمینه نزدیک باشد در تار کردن پس‌زمینه به مشکل برخواهید خورد. برای گرفتن عکس،‌ لنز دوربین را روی سوژه زوم کنید و بعد عکس بگیرید.

 

توجه به «آی‌لول» در عکاسی از حیوانات

در واقع «آی‌لول» یعنی لنز دوربین و سوژه در یک سطح قرار داشته باشند. باید لنز دوربین را در موقعیتی قرار دهید که هم سطح سوژه شما قرار گیرد. کاملا مقابل سگ یا گربه و اصطلاحا چشم در چشم حیوان عکس بگیرید. فاصله‌تان نباید از سوژه زیاد باشد. عکس‌هایی که در فاصله زیاد گرفته می‌شوند جالب و حرفه‌ای نیستند. سعی کنید آی‌لول را رعایت کنید و از فاصله نزدیک از سگ یا گربه‌تان عکس بگیرید. چنین عکس‌هایی برای کاربران جالب‌تر و جذاب‌تر هستند. برای گرفتن عکس‌هایی که در آن آی‌لول رعایت شده مجبور هستید زانو بزنید یا روی زمین بنشینید.

 

گرفتن عکس‌ها از فاصله نزدیک

وقتی می‌خواهید از سگ یا گربه‌تان عکس بگیرید،‌ سعی کنید کل بدن و سر حیوان در عکس بیفتد. چنین عکس‌هایی بیشتر طرفدار دارد. از طرفی می‌توانید عکس‌های کلوز‌شات بگیرید. مثلا از یک قسمت بدن حیوان،‌ مثلا چشم‌ها یا گوش‌های سگ به‌صورت کلوز‌شات عکس جداگانه تهیه کنید. برای گرفتن عکس‌های کلوز‌شات باید به اندازه کافی به حیوان خانگی نزدیک شوید. از زوایای مختلف و از قسمت‌های مختلف بدن سگ یا گربه‌تان عکس‌های مختلف تهیه کنید. این عکس‌های کلوزشات هم خیلی طرفدار دارد. مثلا بینی کوچک گربه‌تان در یک عکس کلوزشات حرفه‌ای، می‌تواند خیلی جالب باشد. حتی برخی افراد برای گرفتن این چنین عکس‌هایی لنزهای مخصوص بزرگنمایی تهیه می‌کنند با کمک لنز می‌توانید روی سگ یا گربه‌تان زوم کنید و تمام ظرافت‌ها و زیبایی‌های حیوان خانگی را در عکس به نمایش بگذارید. وقتی فاصله کانونی بیشتر می‌شود،‌ می‌توانید عمق میدان بیشتری به تصویر بدهید و عکس‌های شما حرفه‌ای‌تر خواهد شد. مجددا نکات مربوط به پس‌زمینه و فاصله سوژه از پس‌زمینه را رعایت کنید.

 

نگاه کردن سوژه به لنز

با هر روشی که بلد هستید کاری کنید که سگ یا گربه‌تان به لنز دوربین نگاه کند. اگر می‌خواهید عکس حرفه‌ای بگیرید باید با هر وسیله‌ای از اسباب‌بازی گرفته تا جوراب و نوشیدنی، حیوان خانگی را وادار کنید که به لنز دوربین نگاه کند. عکس‌هایی که در آن حیوان خانگی شما به لنز دوربین نگاه می‌کند بسیار حرفه‌ای خواهد شد. حتی می‌توانید صداهای مختلف دربیاورید تا توجه‌اش را جلب کنید.

 

داشتن سرعت عمل در زمان عکاسی از حیوانات

وقتی همه چیز مهیا است، باید بتوانید از لحظه طلایی به‌سرعت عکس بگیرید. برخی دوربین‌ها سرعت شاتر بالایی دارند. سرعت شاتر و دیافراگم برخی دوربین‌های دیجیتال به‌صورت دستی قابل تنظیم است. اگر تنظیمات سرعت شاتر و گشادگی دیافراگم دوربین شما به‌صورت دستی قابل تنظیم است،‌ می‌توانید ترکیب مناسبی از این دو را انتخاب کنید. برخی دوربین‌ها گزینه حالت عکس گرفتن ورزشی دارند. این حالت بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در حالت ورزشی،‌ سرعت شاتر در بالاترین سرعت تنظیم شده و در عین حال گشادگی دیافراگم هم مناسب کار شما است. قبل از گرفتن عکس،‌ این تنظیمات را چک کنید. می‌توانید دوربین را در حالت burst mode بگذارید و یک سری عکس‌های پشت سر هم از سگ یا گربه‌تان تهیه کنید. در حالت burst mode می‌توانید عکس‌های پشت سر هم را به‌صورت سریع بگیرید.

 

گرفتن عکس زیاد و انتخاب بهترین عکس‌ها

زیاد عکس بگیرید و تصور نکنید که گرفتن عکس‌های زیاد فایده‌ای ندارد. باتری اضافه به همراه داشته باشید و بدون دغدغه باتری یا پر شدن حافظه دوربین،‌ فقط عکس بگیرید. وقتی عکس‌های بیشتری بگیرید،‌ می‌توانید بهترین‌ها را از بین آن‌ها انتخاب کنید و شانس شما برای گرفتن عکس‌های خوب بیشتر می‌شود.

 

با اعتمادبه‌نفس عکس بگیرید و صبور باشید

هر زمان خسته شدید، نفس عمیق بکشید و به کار خود ادامه دهید. گاهی ممکن است سگ یا گربه شما بدون توجه به اینکه شما در حال گرفتن عکس هستید،‌ حسابی بازیگوش شود،‌ باید صبور باشید. صبر و حوصله هنگام عکاسی از حیوانات خانگی ضروری است. زمان‌هایی هست که فقط باید صبر کنید تا شرایط مهیا شود و بتوانید عکس بعدی را بگیرید. هنگام عکس گرفتن اعتمادبه‌نفس خود را از دست ندهید. اگر بقیه توانسته‌اند عکس بگیرند، شما هم می‌توانید.

 

 

سایر مطالب مرتبط با عکاسی را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
روش های ایجاد پس زمینه در عکاسی

روش های ایجاد پس زمینه در عکاس...

3 نکته اصلی در زمان عکاسی از برف

3 نکته اصلی در زمان عکاسی از ب...

عکاسی از مناظر شهری و 10 نکته کاربردی

عکاسی از مناظر شهری و 10 نکته ...

دوربین مهم نیست، کار شما مهم است

دوربین مهم نیست، کار شما مهم ا...

10 روش جدید برای گرفتن عکس های پرتره با موبایل

10 روش جدید برای گرفتن عکس های...

راهنمای کاربردی اینستاگرام برای عکاسان

راهنمای کاربردی اینستاگرام برا...

5 قانون عکاسی برای تازه‌کارها

5 قانون عکاسی برای تازه‌کارها

روش عکاسی از گل‌ها

روش عکاسی از گل‌ها

اینستاگرام مرجع مناسب برای عکاس ها

اینستاگرام مرجع مناسب برای عکا...

روش های ژست دهی در عکاسی پرتره

روش های ژست دهی در عکاسی پرتره

عکاسی با گل های یخ زده

عکاسی با گل های یخ زده

5 نکته برای عکاسی ماکرو در فضای باز که باید بدانید

5 نکته برای عکاسی ماکرو در فضا...

چگونه از کودک عکس بگیریم؟!

چگونه از کودک عکس بگیریم؟!

همه چیز در مورد عکاسی پرتره

همه چیز در مورد عکاسی پرتره

اپلیکیشن UNUM دستیار شما در اینستاگرام

اپلیکیشن UNUM دستیار شما در ای...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/15 , 14:35
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده