7 راز مغز که از آن بی خبرید!!!

1397/03/30
154 795 0

همانطور که می دایند مغز، «واحد کنترل» مرکزی بدن است، که مخزن خاطرات و احساسات است در طول تاریخ، فیلسوفان اعتقاد داشتند که، مغز حتی ممکن است خانه جوهر انسانیت باشد، که ما را تبدیل به آدم کرده است اما این تنها چیزی نیست که باید در مورد مغز بدانیم ، رازهای جالبی در مورد این عضو مهم وجود دارد. با بخش جالب انگیز سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

7 راز مغز که از آن بی خبرید!!!

«امیلی دیکینسون» در سال 1892 در شعری که منتشر شد، در مورد این که چگونه این اندام جذاب، قادر به جمع آوری اطلاعات زیادی در مورد خود و جهان است، نوشت: او عضو اصلی سیستم عصبی انسان است، مغز مدیریت بسیاری از فعالیت های بدن ما و پردازش اطلاعات دریافت شده از خارج و داخل بدن را دارد و جایگاه بسیاری از احساسات و توانایی های شناختی ما، از جمله تفکر، حافظه طولانی مدت و کوتاه مدت و تصمیم گیری است. اولین اشاره به این عضو ،در یک رساله ی پزشکی باستانی یونان که به عنوان "پاپیروس جراحی ادوین اسمیت" شناخته می شود، بوده، البته بعد از این که مردی که در دهه 1800 این رساله را ،کشف کرد از آن به بعد، درک ما از مغز بی اندازه گسترش یافته است، هرچند هنوز هم با بسیاری از رمز و رازهایی درباره این عضو کلیدی وجود دارد. در این نقطه نظر، ما به برخی از مهم ترین واقعیت هایی که در مورد مغز آشکار کرده ایم، اشاره می کنیم و جنبه هایی که هنوز قابل درک نیستند را هم نیز مورد بررسی قرار می دهیم.

 

بزرگی مغز ما چقدر است؟

به طور کلی اندازه مغز بسیار متفاوت است، بسته به میزان سن، جنس و وزن کلی بدن ، با این حال، مطالعات نشان داده اند که مغز یک مرد بالغ، به طور متوسط ​​حدود 1.336 گرم وزن دارد، در حالیکه مغز یک خانم بالغ در حدود 1.198 گرم وزن دارد از نظر ابعاد، مغز انسان بزرگترین مغز نیست ، در پستانداران، نهنگ اسپرم ، در زیر دریا وجود دارد، با وزن 35 تا 45 تن ، شناخته شده است، که دارای بزرگترین مغز است اما، در بین تمام موجودات روی زمین، مغز انسان دارای بیشترین تعداد نورون است، سلول های تخصصی ای هستند، که اطلاعات را با سیگنال های الکتریکی و شیمیایی ذخیره و انتقال می دهند. مغز انسان شامل حدود 100 میلیارد نورون است، اما تحقیقاتی که اخیرا انجام شده، عددی متفاوت را نشان داده است به جای آن، عصب شناس برزیلی، هرکولون هوزل، کشف کرده است که، با استفاده از روشی که نیاز به مایع مغز انسان اهدا شده دارد ، این تعداد نزدیک به 86 میلیارد نورون است.

 

سازندگان مغز چه چیزی هایی هستند؟!

در واقع مغز انسان ،در کنار سیستم نخاعی، سیستم عصبی مرکزی تشکیل می شود ، مغز دارای سه قسمت اصلی است: مغز به شکل کروی شکل است و از بافتی نرم ،تشکیل شده است. مغز استخوان، مانند ساقه گیاه، طویل است و قسمتی از مغز را به نخاع متصل می کند. مخچه، در پشت مغز واقع شده است و در تنظیم حرکات، یادگیری حرکتی و حفظ تعادل نقش دارد. مخچه، بزرگترین قسمت مغز است و بیشتر جمجمه را پر می کند، قشر مغزی (که دارای یک نیمکره راست و چپ با یک شیار بلند است) و دیگر قسمت ها، حتی قسمت های کوچک، هر کدام مسئول کاری متفاوت و خاص هستند، مانند تفکر، تصمیم گیری، حافظه و فرآیندهای یادگیری، ارتباطات و درک محرک های خارجی و داخلی. مغز از بافت نرم، شامل سلول های خاکستری و سفید، که حاوی سلول های عصبی، سلول های غیر نورونی (که به حفظ نورون ها و سلامت مغز کمک می کند) و رگ های خونی کوچک، هستند، ساخته شده اند. آنها دارای آب زیاد و همچنین مقدار زیادی (تقریبا 60 درصد)، چربی هستند ، مغز انسانٍ مدرن امروزه ، کروی است، بر خلافٍ مغز های انسان های اولیه، کمی دراز شکل بودند. تحقیقات نشان می دهد ،که ممکن است مغز انسان های اولیه، حدود 40،000 تا 50،000 سال پیش توسعه یافته باشد.

 

نحوه «گرسنه» شدن مغز

عملکرد مغز نیاز به مقدار زیادی انرژی دارد. گرچه وزن مغز [انسان] فقط 2 درصد از وزن بدن را تشکیل می دهد، اما 25 درصد از کل انرژی مورد نیاز بدن شما را شامل میشود. براساس مطالعات انجام شده بر روی موش ها، برخی از دانشمندان بر این باورند که اکثر این انرژی برای حفظ ذهن و فکر و پروسه های بدنی صرف می شود، و احتمالا مقداری نیز در حفظ سلامت سلول های مغزی هم مصرف می شوند اما، طبق برخی محققان، در نگاه اول، مغز، ظاهرا غیر قابل توضیح است، در طی آنچه که به عنوان "حالت استراحت" شناخته شده است، انرژی زیادی به کار گرفته می شود، زمانی که در هیچ فعالیت خاصی دخیل نیست. طبق نظر جیمز کوزلوسکی، "شبکه های ارتباطی حالت سکون و غیر فعال، حتی در زمان بیهوشی هم ظاهر می شود، و این مناطق دارای میزان متابولیسم بسیار بالایی هستند، اوج بودجه انرژی مغز در طی سرمایه گذاری بزرگ در این ارگان هیچ چیزی نیست.".اما فرضیه کوزلاسکی، این است که هیچ میزان انرژی ،بدون هیچ دلیل مصرف نمی شود - اما چرا به نظر می رسد که مغز این کار را انجام می دهد؟ در واقع، او می گوید، نه، این کار را نمی کند ، او می گوید انرژی صرف "هیچ کاری" نمی شود، در واقع برای جمع آوری یک "نقشه" از اطلاعات و تجربیات است که می تواند ما را در تصمیم گیری های زندگی کمک کند.

 

میزان استفاده از مغز

براساس داستان های قدیمی، انسان ها معمولا از 10% ظرفیت مغز خود استفاده می کنند، و این نشان می دهد که اگر ما می دانستیم که چگونه از 90 درصد دیگر نیز استفاده کنیم، ممکن است توانایی های شگفت انگیزی را باز کنیم. تصویر ارتباطی مغزی:تصوری که ما فقط از 10% مغزمان استفاده می کنیم، افسانه است در واقع، ما از اکثر مغز خود استفاده می کنیم. در حالی که هنوز مشخص نیست که دقیقا از کجا این افسانه ،شروع شد و چگونه آن را به سرعت گسترش دادند، اما این نظر که می توانیم از قدرت مغز خود هنوز کار بکشیم، مطمئنا بسیار جذاب است. فقط آنچه را که در بالا بحث کردیم را در نظر بگیریم ، حتی در حالت استراحت،هم مغز هنوز فعال است و نیاز به انرژی دارد. اسکن مغز ،نشان داده که ما تقریبا از تمام مغزمان در همه زمان ها استفاده می کنیم، حتی زمانی که در خواب هستیم هرچند الگوهای فعالیت و شدت آنها،نسبت به کاری که انجام می دهیم ،متفاوت است. متخصص مغز و اعصاب، کریستین ساتیان، که در دانشگاه اوموئر در آتلانتا کار می کند، می گوید: "حتی زمانی که شما درگیر انجام کاری هستید و برخی از نورونها در این کار مشغول هستند، بقیه مغز شما مشغول انجام کارهای دیگری هستند، به همین دلیل، برای مثال، یک راه حل برای مشکلی که داشتید، ممکن است در زمانی که به آن فکر نمی کنید، یا حتی زمانی که خواب هستید، به ذهنتان برسد."

 

مغز چپ راست یا مغز چپ؟

تعداد زیادی از آزمونهای اینترنتی، ادعا می کنند قادر به ارزیابی اینکه شما عمدتا از نیمکره راست یا چپ مغز خود استفاده می کنید، هستند. و این مربوط به شخصیت شماست ؛ ادعا می شود که مردم چپ مغز، حسابگرتر و تحلیلی تر هستند، در حالی که مردم راست مغز خلاق تر هستند اما چقدر درست است؟ یک بار دیگر پاسخ می دهم، من می ترسم، که به سمت "نه اصلا" بروم ، 'در حالی که درست است هر نیمکره، نقش های کمی متفاوت دارند، اما هر بخش مسئول انجام کاری دقیق به تنهایی نیست ،که بتواند شخصیت و توانایی ما را مدیریت کند در عوض، تحقیقات نشان داده است ،که مردم از هر دو نیمکره مغزشان تقریبا به میزان یکسانی استفاده می کنند با این حال، درست است که نیمکره چپ مغز، بیشتر مربوط به استفاده از زبان است، در حالی که نیمکره راست ،بیشتر به پیچیدگی های ارتباطات غیر کلامی، اعمال می شود.

 

نحوه تغییر مغز با تغییر سن

همانطور که می دانید با افزایش سن ما، بخش هایی از مغز ،به طور طبیعی شروع به کاهش می کنند و به طور تدریجی نورون ها را از دست می دهیم لوب پیشانی و هیپوکامپ ، دو منطقه مغزی اصلی در تنظیم فرآیندهای شناختی، از جمله تشکیل حافظه و فراخوانی ، در 60 یا 70 سالگی شروع به کوچک شدن می کنند. تصویر مفهومی نورونها ،در حالیکه مسن می شوید ،را تصور کنید، شروع به از دست دادن نورون ها می کنیم اما تحقیقات جدید ،نشان می دهد که مغز بزرگسالان همچنین می تواند سلول های جدید ی را تولید کند این، بدان معنی است که ما می توانیم به طور طبیعی شروع به پیدا کردن چیزهایی جدیدی برای یادگیری کنیم، یا چندین کار را در یک زمان انجام دهیم، و مغز خود را به چالش بکشیم. تا قبل از این، دانشمندان باور داشتند، هنگامی که ما نورونها را از دست دهیم، همه چیز تمام می شود:ما توانایی تولید سلول های مغزی جدیدی را نداریم و مجبوریم خود را رها کنیم با این حال، معلوم شد که درست نیست. پژوهشگر ساندریا تورت، از کالج پادشاهی لندن در انگلستان، توضیح داده است ،که هیپوکامپ در بخش تولید سلول های جدید ،نقش مهمی در مغز بزرگسال دارد. فرآیندی که، در آن سلول های عصبی جدید در مغز بزرگسال تولید می شوند، نوروژنز نامیده می شود و براساس نتایج تخمین ها نشان داده شده ،که به طور میانگین افراد بزرگسال حدود "700 نورون روزانه در هیپوکامپ تولید می کنند". این سخن، بدان معنی است که وقتی ما به سن میانه ​​می رسیم، همه نورون هایی که از ابتدای زندگی خود در مغزمان داشتیم، با آنهایی که در طول بزرگسالی تولید کردیم، جایگزین شده اند.

 

کنترل «توهمات» به وسیله «ادراک»

جالب است بدانید که یک راز بزرگ از مغز انسان، با آگاهی و درک ما از واقعیت ارتباط دارد این موضوع، دانشمندان و فیلسوفانی را مجذوب خود کرده، و هرچند ما به آرامی به درک این پدیده نزدیک می شویم، اما هنوز مقدار زیادی راه داریم. آنیل ست، استاد علوم اعصاب شناختی و محاسباتی دانشگاه سوسکس انگلستان، که متخصص در مطالعه آگاهی است، می گوید که این فرآیند جذاب ،بر اساس نوعی "توهم کنترل شده" انجام میشود و مغز این کار را برای پیدایش حسی خاص، از جهان انجام می دهد.

 

 

سایر مطالب جالب انگیز را در سایت آکسان پلاس را مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
پرواز عجیب پرنده های مهاجر در تهران

پرواز عجیب پرنده های مهاجر در ...

رکوردهای چندش‌آور گینس

رکوردهای چندش‌آور گینس

حیات زمین چگونه پیدایش یافت؟!

حیات زمین چگونه پیدایش یافت؟!

روش افزایش عمر مفید خودرو

روش افزایش عمر مفید خودرو

عشاق معروف جهان

عشاق معروف جهان

پاداش مخترع شطرنج چه بود؟!

پاداش مخترع شطرنج چه بود؟!

نهنگ‌ها اسم یکدیگر را صدا می‌زنند!

نهنگ‌ها اسم یکدیگر را صدا می‌ز...

جملات جالب انگیز و خواندنی

جملات جالب انگیز و خواندنی

نوشابه‌ای با طعم سیر!!!

نوشابه‌ای با طعم سیر!!!

معمای سه شخصیت در بالن

معمای سه شخصیت در بالن

قویترین جانور جهان

قویترین جانور جهان

سوالاتی که خدا از ما نمی‌پرسد!

سوالاتی که خدا از ما نمی‌پرسد!

اعتیاد یک جوان به گچ

اعتیاد یک جوان به گچ

نجابت زندگی موش توسط قورباغه

نجابت زندگی موش توسط قورباغه

ماهی‌ها هم احساس دارند

ماهی‌ها هم احساس دارند

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/27 , 08:25
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده