استان گیلان و آداب و رسوم آن

1397/03/31
206 931 0

برخی از مراسم ها در استان گیلان عبارتند از: مراسم فرزند خواهی و آداب و رسم های تولد، گاز فروشان« دندون فروشان», ختنه سوران و آیین ازدواج، عقد کنان, حنابندان ، گیشه بری و آداب ومراسم سوگواری است. با بخش تاریخ و فرهنگ سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

استان گیلان و آداب و رسوم آن

همانطور که می دانید «آداب و مراسم سوگواری»، آیین ها و مراسمی است که در انتهای عمر یک انسان برگزار می شود. بنابراعتقاد به معاد و وجود جهانی دیگر، در هر نقطه از ایران و جهان، مراسم خاصی را برای فرد مرده برگزار می کنند که ریشه در اعتقادات و دستورات دینی و مذهبی مردم آن منطقه دارد. از برگزاری این گونه مراسم دوهدف مد نظر است: یکی طلب آمرزش و آرامش برای روح شخص درگذشته «جنبه اعتقادی» و دیگری به منظور همراهی و همدردی با بازماندگان و حفظ احترام و رعایت شئون خانواده «جنبه انسانی» می باشد.

 

دسته دیگر آیینها و مراسمی است که در گردش یک سال قمری برگزار می شود و برگزاری آنها به یک روز معین از سال بستگی دارد، مانند: شب اول ماه، ماه محرم و روز عاشورا، اعتقادات و رسوم ماه رمضان وعید فطر، ماه رجب، نیمه شعبان، عید قربان وعید قدیر. درمراسم ماه محرم و عزاداریهای مربوط به آن،روضه خوانی، دسته گردانی و تعزیه خوانی، 3 گونه عمده مراسم عزاداری است. تعزیه از مهمترین، پرشورترین و پر جاذبه ترین مراسم سنتی، مذهبی و درعین حال کامل ترین گونه نمایش سنتی و مردمی ایران است. تعزیه در گیلان، هم در روزهای سوگواری امام حسین (ع) و هم در برخی از ماهها برگزار می شود، به ویژه در روستاها دو ماه آخر تابستان و فصل پایان کار و فعالیتهای زراعی، هنگام رواج تعزیه خوانی است که از جهت روش و شیوه اجرا و نوع تعزیه نامه، زیر نفوذ و تاثیر قزوین است. درشهرهای گیلان تعزیه خوانان محلی هستند. مکان خاصی برای اجرای تعزیه ساخته نشده است، بلکه در فضای باز جلوی مسجدها «تکیه»، این گونه مجالس تعزیه برگزار می شود. مانند: تکیه سردار معتمد در سنگر و تکیه چارده.

 

مراسم ازدواج در استان گیلان

بردن عروس به خانه داماد را به اصطلاح «گیشه بری» می گویند، که با هیجان ترین قسمت از مراسم عروسی و نقطه اوج این مراسم است. در این هنگام صدای ساز و نقاره، ترانه خوانی و مبارکباد فضا را آکنده می کند. اما گویی درضمیر فرهنگ جامعه نیز، همانند عروس که دارای دلی نگران و غم اندوه خداحفظی از دوران کودکی و نوجوانی خود در خانه پدر است، دل نگرانی و تشویش وجود دارد و بنا به رسم، به صورتهای مختلف برای عروس بخت و اقبال خوب آرزو می کنند.

 

در گیلان در مناطق مختلف مراسم گیشه بری با شیوه های خاصی انجام می گیرد. در شرق گیلان, نهالی را که از خانه پدر عروس کنده اند، همراهش می کنند و این نهال را عروس و داماد، با هم در خانه داماد می کارند. در بعضی از روستاهای غرب و شرق گبلان، مادر عروس پای خروسی را که از مادر داماد گرفته، با رشته های رنگین ابریشمین به پای مرغمی بندد و آن مرغوخروس را با عروس همراه می کنند, تا در خانه داماد بند از پای آن بر گیرند و در لانه ای که آماده کرده اند،جایشان دهند.

 

بسیاری از نقاط گیلان نان و آرد را در سفره ای، به کمر عروس می بندند تا با خود خیر و برکت به همراه داشته باشد و به این ترتیب عروس عازم خانه بخت می شود، اما قبل از آنکه پا را از خانه بیرون بگذارد، در هر منطقه بنا به رسم، برادر یا دایی عروس جلوی در را می گیرد تا چیزی از عروس بگیرد و به آنچه دریافت کرده، درسری «در ماسال» ودائیانه «در نومندان و شرق گیلان» می گویند. اگر راه خانه داماد نزدیک باشد. عروس را پیاده می برند و اگر راه دور باشد، مرکبش اسبی مزین و آراسته خواهد بود که البته باید نر و اخته نکرده باشد. در مناطق شرق گیلان «روستاهای کوهستانی دیلمان»، عروس از هر جوی آب روان که بگذرد، بخشی از مهریه خود را به حضرت فاطمه الزهرا(س) می بخشد و جمع این بخششها را ازمهریه او کم می کنند. در نیمه راه، داماد با دو تن ساقدوش و سلدوش به پیشو از عروس می آید و یک نارنج، پرتقال و سیب یا یک تکه قند به طرف عروس پرتاب می کند که مفهوم برکت خواهی و طلب نیک‌بختی درآن نهفته است «مراسم داماد قاپان».

 

سایر مطالب مرتبط با تاریخ و فرهنگ را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
سنگ عقیق

سنگ عقیق

روز بزرگداشت شیخ بهایی!

روز بزرگداشت شیخ بهایی!

روز جهانی «بمار»، 18 نوامبر

روز جهانی «بمار»، 18 نوامبر

زرگداشت حافظ

زرگداشت حافظ

ویرانی کاخ ناصری شهرستانک

ویرانی کاخ ناصری شهرستانک

روز بانکداری اسلامی

روز بانکداری اسلامی

غذاخوردن به سبک هندی

غذاخوردن به سبک هندی

شجاع ترین زنان تاریخ جهان

شجاع ترین زنان تاریخ جهان

روز جهانی کودک

روز جهانی کودک

رسم  گل گل چهارشنبه سوری

رسم گل گل چهارشنبه سوری

عجایب بارگاه خسرو پرویز یا هفت گنج

عجایب بارگاه خسرو پرویز یا هفت...

جشن بهمنگان یا بهمن روز!

جشن بهمنگان یا بهمن روز!

روز جهانی فلج مغزی

روز جهانی فلج مغزی

تهران قدیم و سرگرمی های آن

تهران قدیم و سرگرمی های آن

ترسناک ترین مراسم های خاکسپاری

ترسناک ترین مراسم های خاکسپاری

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/12/13 , 06:06
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده