کرتله چیست؟!

1397/04/02
102 1,495 0

در گذشته برای نگهداری نان در ایلام، ظرف های محلی و بسیار ظریفی درست می کردند که امروزه این وسایل سنتی بخشی از صنایع دستی استان به شمار می آیند. با بخش هنر سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

کرتله چیست؟!

در واقع «کرتله» سبد دردار نگهداری نان است که در ادامه از نحوه ی ساخت آن بیشتر صحبت می کنیم. همه ساله در نواحی گرمسیری، زنان از لیف و برگ درختان خرما رشته های هم اندازه ای به هم می بافند تا سبدی به شکل قابلمه از آن درست کنند و در آن را نیز به همان روش می بافند.

 

گفتنی است که سبد یا کرتله ای که از برگ خرما بافته شود اگر درست نگهداری شود تا 10 سال هم دوام داشته و نان های محلی و صنعتی را می توان تا مدت فراوان در آن نگهداری کرد. پس از بافتن کرتله ی نان، لایه ای از چلوار سفید به دیوار و کف آن می دوزند و نان را پس از خنک کردن در آن جای می دهند. نانی که در کرتله نگهداری می شود دیر بیات می شود و از کپک زدگی و دسترسی حشرات دور می ماند.

 

«ساجی» و «نان های تنوری» در این ظرف تا چندین روز تازه و قابل استفاده اند. در نواحی شمالی استان و مناطق سردسیری که دسترسی به الیاف و برگ های خرما نیست از ساقه های گندم درو شده برای کرتله یا سبد نگهداری نان استفاده می کنند. برای این کار ساقه های گندم را که خوشه های آن درو شده دسته کرده و نم می دهند و در پارچه ای می پیچند تا نرم شده و به هنگام کار خم کردنشان آسان شود و دچار ترک خوردگی و شکستگی نشوند.

 

در مرحله بعد آنها را به شیوه ای بسیار زیبا به هم می بافند تا سبدی ضخیم از آن درست شود. کرتله های ییلاقی از ساقه ی گندم و دیگر گیاهان بافته می شوند به محکمی سبدهای گرمسیری نیستند اما در نگهداری از نان و بیات نشده از کرتله های گرمسیری مرغوب ترند. ساقه های گندم رطوبت اضافی نان را گرفته و سبب تازه ماندن نان در زمان بیشتری می شوند.

 

 

سایر مطالب مرتبط با هنر را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/09 , 09:33
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده