سلفی‌بازها چه شخصیتی دارند؟!

1397/04/04
32 419 0

از آنجا که سلفی گرفتن یک پدیده نوظهور است و پژوهش و تحقیق خاصی مبنی بر اینکه افراد با چه ویژگی های شخصیتی بیشتر به گرفتن سلفی روی می آورند انجام نشده و اتفاق نظری در این باره نیست، نمی توان به طور قطع در این باره نظر داد اما احتمال می رود افرادی که خیلی به گرفتن سلفی گرایش دارند و به طور افراطی از آن استفاده می کنند افرادی باشند که مایلند دیده شوند و به نوعی دنبال جلب توجه برای دیده شدن هستند. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

سلفی‌بازها چه شخصیتی دارند؟!

توجه طلب با اعتماد به نفس پایین

به طور معمول افرادی که دوست دارند دیده شوند و مدام دنبال این هستند که توجه دیگران را به خودشان جلب کنند معمولا اعتمادبه نفس پایینی هم دارند. از این رو این افراد برای اینکه بتوانند توانمندی ها و حضورشان را در جمع مطرح و توجه و تایید دیگران را متوجه خودشان کنند به کارهایی متوسل می شوند که سلفی گرفتن می تواند یکی از آنها باشد. این افراد معمولا عکس های مختلف با فیگورهای متفاوتی از خودشان می گیرند و آنها را در شبکه های اجتماعی متعدد به نمایش می گذارند.

 

افراد خودشیفته

به طور معمول افراد خودشیفته نیز اعتماد به نفس پایینی دارند و این ضعف در اعتمادبه نفس را با رفتار خودشیفته مآبانه جبران می کنند به این شکل که خودشان را محور همه چیز می دانند و تنها دیدگاه ها، نظرات و تمایلات خودشان را قبول دارند و نهایت تلاش شان را می کنند که خودشان را برتر و بالاتر از دیگران نشان دهند. سلفی گرفتن می تواند یکی از نمودهای رفتاری در افرادی که خصوصیت خودشیفتگی در شخصیت آنها بارزتر است باشد به این ترتیب که آنها با گرفتن یک تصویر ساده از خودشان توجه دیگران را جلب کرده و سعی در نشان دادن و مطرح کردن خودشان در حضور دیگران می کنند. یکی دیگر از ویژگی های افراد خودشیفته کنترل گری محیط است. این افراد همیشه انتظار دارند بقیه تسلیم نظرات، علایق و خواسته های آنها باشند. این افراد معمولا دوست ندارند از دیگران نه بشنوند. هرگونه تایید نشدن و نه شنیدن از جانب دیگران می تواند آنها را ناراحت کند و به هم بریزد. گاهی این ناراحت شدن به حدی است که افرادی که آنها را تایید نکرده اند یا به آنها نه گفته اند را طرد می کنند، گاهی هم به آنها عناد ورزیده و با آنها دشمنی می کنند. مثلا اگر یک نفر به آنها بگوید سلفی که از خودت گرفتی خوب نیست، یا به شدت ناراحت می شوند یا سعی می کنند خلاف آن را بگویند و به دیگران اثبات کنند عکسی که گرفته اند ایده آل است.

 

افراد دوری گزین

درواقع شخصیت های کناره گیر و دوری گزین هم ممکن است به سلفی گرفتن تمایل زیادی نشان دهند. این افراد کمتر در جمع حضور پیدا می کنند و اگر هم در جمعی حاضر شوند سعی می کنند حتی الامکان دیده نشوند. عمدتا افرادی خجالتی و کم حرف اند، کمتر نظر می دهند و اگر هم سوالی از آنها بشود خیلی کوتاه پاسخ می دهند. این افراد خیلی دوست دارند دیده شوند و مورد توجه قرار بگیرند اما چون در ارتباطات اجتماعی واقعی و زنده توانمند نیستند و هنگامی که مستقیم دیده می شوند اضطراب سراغ شان می آید، تمایلی به حضور فیزیکی در جمع ندارند و چون از حضور در دنیای مجازی احساس راحتی بیشتری دارند در شبکه های اجتماعی پررنگ تر حاضر می شوند. به عبارت دیگر آنها برای جبران این ضعف و کمبود سعی می کنند خودشان را در دنیای مجازی مطرح کنند. از این رو احتمال اینکه عکس های زیادی از خود بگیرند و برای نمایش در شبکه های اجتماعی قرار دهند بسیار زیاد است. درواقع گرفتن سلفی روش غیرمستقیمی است که باعث می شود این افراد احساس کنند در جمع هستند و دیده می شوند، اما نه به طور مستقیم.

 

راه فرار از سلفی

برای مثال ممکن است در جمع یا گروهی قرار بگیریم و یکی از افراد گروه اقدام به گرفتن سلفی دسته جمعی کند. اگر در چنین شرایطی مایل به سلفی گرفتن نیستید، باید همان لحظه موافق نبودن تان را اعلام کنید و از کسی که می خواهد عکس بگیرد خواهش کنید اجازه دهد شما از جمع آنها خارج شوید و بعد عکس بگیرد. بهترین و مناسب ترین واکنش در چنین موقعیتی واکنش آنی و قاطعانه است. نباید نگران باشید که ممکن است با مطرح کردن عقیده و خواسته تان دیگران ناراحت شوند. افراد باید بتوانند در چنین موقعیت هایی توانایی نه گفتن را داشته باشند. این یک مسئله شخصی است و حق شماست که نظرتان را در این باره بگویید.

 

به طور معمول در این موقعیت ها برخورد افراد خشن، تند و اجباری نخواهد بود و کمتر پیش می آید که کسی را مجبور به سلفی گرفتن کنند. بیشتر برخوردها در ابتدا محرک و تهییج کننده است و با عباراتی ساده سعی می کنند فرد را در معذوریت قرار دهند که آنها را همراهی کند. مثل اینکه؛ «بابا اینکه چیز زیاد مهمی نیست.»، «زیاد سخت نگیر.»، «مگه از چیزی می ترسی که واکنش نشون می دی.» یا ممکن است از این در وارد شوند که «تو آگاهی نداری»، «این یه چیز عادیه و سعی کن به روز باشی»، «امل بازی در نیار» و. . . مناسب ترین واکنش این است که شما اعتمادبه نفس تان را حفظ کرده و اصطلاحا به کرسی بنشانید. در برابر صحبت ها و نظرات آنها دست به توجیه کردن نزنید. در چنین مواقعی باید توانایی نه گفتن را داشته باشید. در کمال خونسردی روی نظرتان پافشاری کرده و رک و صریح بگویید:«چون علاقه ای به این کار ندارم ترجیح می دهم آن را انجام ندهم.»  توجه داشته باشید که رک گویی با بی احترامی متفاوت است. فرد در عین اینکه ادب و احترام اجتماعی را رعایت می کند، حق شخصی را برای خودش محفوظ نگه می دارد.

 

داشتن خلاقیت

مانند خیلی از پدیده های نوظهور همانطور که می تواند جنبه های منفی داشته باشد، می تواند جنبه های مثبت، مفید و سازنده هم داشته باشد. هر فردی اگر به سهم خود هنگام سلفی گرفتن خلاقیتی به خرج دهد هر عکس سلفی می تواند یک پیام آموزشی در بر داشته باشد. بهتر است هنگامی که سلفی می گیریم صفات و رفتار پسندیده را نشان دهیم، مثلا یک نفر در سلفی خود آراستگی یا لبخند توأم با مهربانی را نشان دهد، این گونه به مخاطب یک انرژی مثبت را منتقل یا یک اندیشه و پیام مثبت و آموزنده را القا می کند. اگر این جنبه ها را در سلفی گرفتن در نظر بگیریم و پشت هر سلفی یک هدف وجود داشته باشد، می توانیم آن را به یک پدیده مثبت بشری تبدیل کنیم که افراد به وسیله آن بتوانند به یکدیگر نیرو، انرژی و الگوهای مثبت ارائه دهند.

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
درمان احساس خود کم بینی

درمان احساس خود کم بینی

چگونه خشم و کتک زدن کودک را کنترل کنیم؟!

چگونه خشم و کتک زدن کودک را کن...

بهبود قدرت حافظه با روش‌های کاربردی

بهبود قدرت حافظه با روش‌های کا...

7 راه حل برای جلوگیری از فراموشی

7 راه حل برای جلوگیری از فرامو...

چگونه موبایل سبب بی خوابی می شود؟!

چگونه موبایل سبب بی خوابی می ش...

درمان بیش‌فعالی با روغن وتیور

درمان بیش‌فعالی با روغن وتیور

چگونه با افکار منفی مقابله کنیم؟!

چگونه با افکار منفی مقابله کنی...

تأثیر عوامل محیطی بر آلزایمر

تأثیر عوامل محیطی بر آلزایمر

چرا در هوای گرم عصبانی می‌شویم؟!

چرا در هوای گرم عصبانی می‌شویم...

رابطه استرس با گلبول های خونی

رابطه استرس با گلبول های خونی

سطح فکر مرد و زن نسبت به زندگی چه تفاوتی دارد؟!

سطح فکر مرد و زن نسبت به زندگی...

راه رهایی از فکر و خیال

راه رهایی از فکر و خیال

روشی برای آرامش اعصاب و روان

روشی برای آرامش اعصاب و روان

چه افرادی باعث خوش‌بین شدن شما می‌شوند؟!

چه افرادی باعث خوش‌بین شدن شما...

خوش بینی و بدبینی

خوش بینی و بدبینی

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/28 , 20:38
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده