جوانان چه اشتباهات مالی را انجام می دهند!؟

1397/04/09
35 484 0

ممکن است کارت های بانکی مانند منبعی از پولی جادویی و ناتمام به نظر برسند. در حالی که در مبادلات نقدی پول مادی و کاغذی را مشاهده می کنیم که در حین خرید ما از دست ما به دست فروشنده می رسد، در مبادلات الکترونیکی این احساس و مشاهده روانی وجود ندارد. هرچند شخصی باتجربه که بر زندگی مالی خود مسلط است، از این مساله زیانی نمی بیند، اما یک جوان ممکن است تحت چنین شرایطی به خرید های نامعقول، فراتر از وسع و برنامه ریزی های مالی اش دست بزند. در موارد بسیاری ما برای خرید یک محصول کوچک، مثلا یک نوشیدنی کوچک به یک فروشگاه مواد غذایی مراجعه می کنیم؛ اما متوجه می شویم که پول نقد به همراه نداریم، اگر فروشگاه از دستگاه کارتخوان بی بهره باشد یا دستگاه در لحظه عمل نکند. ما اقدام به دریافت پول از یک عابر بانک در نزدیکی محل می کنیم و همیشه بیشتر از آنچه نیاز داشته ایم، پول دریافت می کنیم، پول باقیمانده تقریبا در اغلب موارد به طریقی غلط و حساب نشده خرج می شود؛ بنابراین بهتر است همیشه به مقدار هزینه های جاری خود «نه بیشتر یا کمتر»، پول نقد همراه خود داشته باشیم. با بخش شغل‌ها در سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

جوانان چه اشتباهات مالی را انجام می دهند!؟

استفاده نکردن از مزایای جوان بودن

همانطور که می دانید، تخفیف های دانشجویی در بسیاری از موسسات، فروشگاه ها و مکان هایی که به صورت روزمره از آنها استفاده می کنید، وجود دارد. به عنوان مثال تئاترها در ازای دریافت کارت دانشجویی، در قیمت بلیط تخفیف ارائه می کند. بعضی از نمایندگی های تعمیر خودرو و بسیاری از آژانس های فرهنگی و گردشگری نیز در صورت ارائه کارت دانشجویی تخفیف ارائه می دهند. شاید این گام کوچک به نظر برسد، اما اگر می خواهید زندگی مالی حساب شده ای داشته باشید، بهتر است از گام های کوچک آغاز کنید. اغلب جوانان از این تخفیف ها استفاده نمی کنند، بهتر است شما متفاوت باشید؛ بنابراین موسساتی را که تخفیف یا خدمات خاصی را به جوانان ارائه می دهند، شناسایی کنید.

 

داشتن بودجه نامشخص

در صورتی که مقدار واقعی باقیمانده حقوق را با دلایل واهی توجیه کنید، (مثلا بگویید این ماه به فلان دلیل اینگونه شد و ماه بعد متفاوت خواهد بود.) هرگز قادر نخواهید بود مبلغ واقعی مخارج تان را بدانید. همین طور هرگز نمی توانید زیاده روی ها یا اقدامات مالی موثرتان را شناسایی کنید. اگر ندانید که هر ماه دقیقا چه میزانی از پولتان صرف غذا، تفریح و هزینه های جاری می شود، ممکن است میزان مبلغی را که صرف آن می کنید به اشتباه افزایش دهید، زیرا برآورد صحیحی از توانایی مالی خود ندارید؛ بنابراین لازم است از یک زندگی مالی ناخودآگاه دست بردارید. آگاهانه و صادقانه میزان درآمد، هزینه ها و استطاعت خود برای هزینه های جاری را اندازه بگیرید. به این ترتیب شاید متوجه شوید که قصدتان برای رفتن به تعطیلات در طول هفته بعدی یک اشتباه فاحش بوده است.

 

ناتوانی در تشخیص هزینه های کوچک

«عدم تشخیص هزینه های کوچک » از شاخص های اصلی رفتارهای مالی غلط در بین جوانان که بسیار شایع است، است. افرادی که تجربه بیشتری در زمینه مدیریت امور مالی روزمره دارند، ( تجربه ای که آنها نیز بر اثر گذشت زمان و افزایش سن به دست آورده اند ) از تاثیر مخرب هزینه های کوچک و ناگهانی بر زندگی مالی مطلع اند. این هزینه ها می تواند شامل خوردنی ها و نوشیدنی های کوچک در طول روز یا خریدهای کوچک ناگهانی باشد، که ضروری نیستند و تنها در اثر گردش در میان مغازه ها ایجاد شده اند؛ بنابراین اگر می خواهید از اتلاف پول به صورت پنهان و خسارات مالی جزئی؛ اما دائمی در امان بمانید، از هزینه های کوچک بترسید. چه بسا گاهی جمع این هزینه ها در مدت یک ماه یا یک سال قادر باشد یکی از مشکلات مهم یا غیرمترقبه زندگی مالی شما را حل کند یا به سوختی با ارزش برای حرکت هرچه سریع تر موتور زندگی مالی تان تبدیل شود.

 

سایر مطالب مرتبط با شغل را در سایت آکسان پلاس بخوانید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
شادترین شغل‌ها

شادترین شغل‌ها

در دهه 30 سالگی چه کارهایی باید انجام دهیم؟!

در دهه 30 سالگی چه کارهایی بای...

نکاتی برای پرورش بوقلمون

نکاتی برای پرورش بوقلمون

شادی در کار

شادی در کار

آشنایی با بهترین شهرهای اروپا برای زندگی و کار

آشنایی با بهترین شهرهای اروپا ...

چگونه یک تعمیرکار خودرو شویم؟

چگونه یک تعمیرکار خودرو شویم؟

پردرآمد ترین و کم درآمد ترین رشته های تحصیلی

پردرآمد ترین و کم درآمد ترین ر...

وقت خود را هدر ندهیم

وقت خود را هدر ندهیم

در زمان رکود بازار سرمایه گذاران چه میکنند؟

در زمان رکود بازار سرمایه گذار...

اشتباهاتی که باعث از دست دادن مشتری می‌شود

اشتباهاتی که باعث از دست دادن ...

نکات کلیدی برای موفقیت در مصاحبه شغلی

نکات کلیدی برای موفقیت در مصاح...

چگونه بر فرسودگی شغلی غلبه کنیم؟

چگونه بر فرسودگی شغلی غلبه کنی...

همکار حسود

همکار حسود

چگونه حقوق خود را با رئیس جدید طی کنید

چگونه حقوق خود را با رئیس جدید...

روش جلوگیری از ولخرجی

روش جلوگیری از ولخرجی

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/27 , 09:48
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده