برای کم شدن استرس، رژ لب بزنید

1397/04/13
149 776 0

همه ما راه هایی برای به تعادل رساندن بدن و ذهن مان در لحظه های پراضطراب داریم. محققان می گویند راه هایی وجود دارد که می تواند ما را به بهترین شکل از اضطراب نجات دهد. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

برای کم شدن استرس، رژ لب بزنید

شستن دست ها با آب گرم

راه های زیادی برای کم کردن استرس وجود دارد. برخی از این راه ها تنها در چند ثانیه بر سیستم عصبی بدن تاثیر می گذارند و آرامشی که به خاطر اضطراب از دست رفته به بدن شما برمی گردانند. کمک گرفتن از آب گرم یکی از این راه هاست. اگر اضطراب دارید، می توانید با یک دوش آب گرم حال خود را بهتر کنید یا در وانی که از آب گرم پر شده، چند دقیقه دراز بکشید و برای آرام کردن فکرتان تلاش کنید؛ اما در صورتی که امکان دوش گرفتن ندارید، می توانید تنها با شستن دست های تان با آب گرم یا چند ثانیه قرار دادن دست تان زیر چنین آبی، حال خود را بهتر کنید. وقتی شما بدن تان را به آب گرم می سپارید، سیستم عصبی پاراسمپاتیک بدن تان آرام می گیرد و بدن شما ترشح هورمون های استرس را متوقف می کند.

 

گوش دادن موسیقی شاد

آیا دیده‌اید که آدم های شاد و آرام اغلب زیر لب یک آهنگ را زمزمه می کنند؟ در صورتی که شما تا به حال چنین تجربه ای را نداشته اید، از همین امروز هر زمان که احساس کردید آرامش تان مختل شده، یکی از ترانه های محبوب تان را بخوانید. محققان می گویند زمزمه کردن یک آهنگ، می تواند راهی اثربخش برای کم کردن استرس شما باشد. آواها و ارتعاش صدای شما بر فشارخون اثر می گذارد و نمی گذارد تسریع جریان فشارخون بدن تان استرس شما را چند برابر کند.

 

ادا در بیاورید

زمانی که فشار روانی به بدن شما حمله می کند، باید عضلات صورت، فک، گردن و سرتان را رها کنید تا آرامش تان را دوباره به دست بیاورید. این کاری است که در کلاس های یوگا هم برای انجامش تلاش می شود. اما نگران نباشید؛ کار پیچیده ای نیست. در خانه شما می توانید به همان شکلک درآوردن خلاصه اش کنید و با کمی ادا درآوردن حال خود را بهتر کنید. مهم این است که عضلات چهره تان را به شکل های عجیبی حرکت دهید؛ حالت دهان تان را تغییر دهید و گردن تان را از این طرف به آن طرف ببرید. اگر می خواهید این کار را با چاشنی خنده هم همراه کنید، می توانید هنگام شکلک درآوردن جلوی آینه بایستید تا هم استرس تان کم شود و هم به قیافه های عجیبی که به خود می گیرید، بخندید.

 

خط خطی کنید

زمانی که در یک جلسه مهم با قلم و کاغذ حاضر شده اید و اضطراب دارید، تنها به نوشتن نکات مهم جلسه کفایت می کنید یا اینکه روی کاغذی که جلوی تان گذاشته اید، نقاشی می کشید و خط خطی می کنید؟ اگر روش دوم را انتخاب کنید، استرس شما هر لحظه کمتر می شود. محققان می گویند منطقه ای از مغز شما که مسوول خلاقیت است با هجوم استرس فعال تر می شود و شما وقتی این خلاقیت را ابراز می کنید، اضطراب تان هم کمتر می شود. به همین دلیل محققان معتقدند اگر وقت اضطراب داشتن یک کار خلاقانه انجام دهید و تمرکز کنید یا حتی کاغذی که جلوی تان گذاشته اید را خط خطی کنید، زودتر به آرامش می رسید.

 

کرفس بجوید

احمدرضا عابد زاده در مسابقات فوتبال همیشه با جویدن آدمس استرسش را کم می کرد. محققان می گویند شیوه او واقعا در کاهش اضطراب تاثیر دارد اما بررسی های آنها نشان می دهد که راه بهتری هم برای خلاص شدن از استرس وجود دارد. شما برای رسیدن به چنین هدفی، باید دستگاه گوارش تان را فریب دهید و وانمود کنید که در حال غذاخوردن هستید. اگر یکی از نزدیکان شما اضافه وزن داشته باشد، حتما دیده اید که وقت عصبی شدن بیشتر غذا می خورد یا به هله هوله خوری رو می آورد. چنین فردی دقیقا با کمک دستگاه گوارشی که مشغول هضم غذاست، برای آرام شدن تلاش می کند. در چنین شرایطی، اگر شما با هویج، کرفس و خوراکی هایی از این دست دستگاه گوارش تان را فریب دهید و گذشته از آن با کمک شان انقباض های بیشتری را در فک تان ایجاد کنید، تنش های تان به شکل قابل توجهی کم می شود. البته در کرفس ماده آرامش بخشی هم وجود دارد که می تواند تلاش شما برای کاهش استرس را ثمربخش تر کند.

 

بغل کردن خودتان

اگر در لحظه ای که اضطراب به جسم و روان شما حمله ور شده، تنها هستید، می توانید با در آغوش گرفتن خودتان تنشی که عذاب تان می دهد را کم کنید. ماساژدادن قسمت های مختلف بدن تان و حتی لمس کردن بخش هایی که احساس می کنید به خاطر استرس منقبض شده اند، می تواند حال شما را بهتر و اضطراب تان را کمتر کند.

 

نیشگون گرفتن فاصله ابروها

بدن برای کاهش اضطراب به دندان ها فشار می آورد و فک منقبض می شود. در چنین شرایطی مغزتان با فشار خونی که اطرافش بیشتر می شود، برای واکنش نشان دادن به اضطراب آماده می شود. این واکنش طبیعی که بدن شما نشان می دهد، باعث می شود مستعد ابتلا به سردردهای تنشی اطراف پیشانی شوید. شاید تصور کنید برای جبران این اتفاقات که یکباره در بدن و مغز شما می افتد، کاری نتوانید بکنید اما محققان می گویند اگر با انگشتان تان، فاصله ابروهای خود را ماساژ دهید، می توانید انقباضی که به خاطر تنش در ماهیچه های تان اتفاق افتاده را کمتر کنید. گذشته از اینکه می توانید از بین ابروها تا انتهای ابروی تان را با کشیدن انگشت ماساژ دهید، بد نیست که این ماساژ را تا پشت گوش ها و گردن تان ادامه دهید تا زودتر به آرامش برسید.

 

زدن رژلب

ممکن تاست که وقتی استرس دارید، با دست لب ها و دهان تان را لمس کنید. لمس کردن لب می تواند آرامش از دست رفته را به شما برگرداند اما در مقابل، می تواند با ساختن لب هایی ترک ترک و آسیب دیده، اعتماد به نفس شما را کم کند. از آنجایی که استرس به طور ناخودآگاه میل شما به نفس کشیدن از دهان را بیشتر می کند، در زمانی که دچار تنش های عصبی هستید، لب های تان خشک تر و پوسته تر می شود و کندن پوست اضافه هم می تواند ذهن تان را مشغول کند و به شما آرامش دهد. با این وجود تصور نکنید که چاره ای ندارید. شما می توانید روی لب های تان را با رژلب یا کرم های مرطوب کننده چرب کنید تا پوست اضافه ای پیدا نشود که به خاطرش هوس دست به دهان شدن به سرتان بزند.

 

خوردن سالاد

ممکن است وقتی که استرس دارید میل تان به خوردن شیرینی یا سیب زمینی سرخ کرده چند برابر شود. مغز شمایی که با استرس درگیر هستید، بیشتر از هر زمانی دوست دارد قند یا کربوهیدرات را به خود جذب کند اما همیشه برای پاسخ دادن به این نیاز، قرار نیست سراغ هله هوله بروید. برای اینکه استرس به چاق تر شدن شما یا از دست رفتن سلامت تان ختم نشود، می توانید به سالاد خوردن رو بیاورید. اگر سالاد کاهو درست کنید، به خاطر ماده آرامش بخشی که در این سبزی وجود دارد، حال تان بهتر می شود و اگر به سالادتان کمی پروتئین و روغن های سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع مثل روغن زیتون استفاده کنید، مغزتان آرامش بیشتری پیدا می کند.

 

درآوردن کفش ها

در صورتی که با رئیس تان بحث کرده اید و حسابی استرس دارید، پشت میزکارتان برگردید و بلافاصله کفش های تان را در بیاورید. وقتی کفش پای تان است، گردش خون تان دچار اختلال می شود و استرس بدن تان هر لحظه بیشتر می شود اما اگر کفش ها را در بیاورید و در عین اینکه اجازه می دهید پاهای تان نفس بکشند، انگشت های خود را هم تکان دهید، با فعال کردن ماهیچه های تان به کم شدن استرس خود هم کمک می کنید. در روزهای سخت کاری یا کفش جلوباز بپوشید که امکان تکان دادن انگشت ها را از شما نگیرد یا اینکه هر چند ساعت یک بار برای چند دقیقه هم که شده کفش های تان را دربیاورید.

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
مقایسه خود با دیگران

مقایسه خود با دیگران

دلیل خجالتی بودن و روش درمان آن چیست؟!

دلیل خجالتی بودن و روش درمان آ...

مبارزه با پرفکشنیسم

مبارزه با پرفکشنیسم

روشی ارزان برای درمان افسردگی

روشی ارزان برای درمان افسردگی

دروغ و واکنش های شیمیایی مغز

دروغ و واکنش های شیمیایی مغز

درمان اضطراب و استرس به روش خانگی

درمان اضطراب و استرس به روش خا...

پیشگیری از زوال عقل

پیشگیری از زوال عقل

در چند ثانیه شخصیت افراد را رمزگشایی کنید!

در چند ثانیه شخصیت افراد را رم...

ترفندهای جذابیت

ترفندهای جذابیت

اثرات افسردگی مادر با کودک

اثرات افسردگی مادر با کودک

خوش بینی و بدبینی

خوش بینی و بدبینی

رنگ های شادی بخش

رنگ های شادی بخش

علائم افسردگی کودکان چیست؟!

علائم افسردگی کودکان چیست؟!

روشهای برای درمان بی‌حوصلگی و کسالت

روشهای برای درمان بی‌حوصلگی و ...

به افکار دیگران پی ببرید؟!

به افکار دیگران پی ببرید؟!

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/29 , 16:37
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده